2019. febr. 27. 16:47
1/2 anonim válasza:
Ha egyszerűsíthető, akkor mindkét szám osztható valamennyivel. A 91 osztható 7-el, tehát x helyére olyan számokat kell keresned, amit 30-hoz hozzáadva 7-el osztható számot kapsz. Az első ilyen x az 5, mert 30+5=35 ami osztható 7-el. Tehát az eredmény 5/13. A második ilyen x a 12, ami 42 lesz, ez 6/13. Ezt így írhatod tovább a végtelenségig.
2/2 anonim válasza:
Hát… Én csak visszaírom ezt a választ (febr. 27. 16:58), hiába törölték. Hátha látogatja még majd valaki a kérdést…
Akkor egyszerűsíthető, ha a számláló osztható 7-tel vagy 13-mal. Ez akkor van, ha az x
7*k + 2 vagy 13*k + 4
alakú, ahol k egész, és mivel x pozitív, ezért k nem negatív. Előbbi esetben a tört egyszerűsített formája
(30 – (7*k + 2))/91 = (28 - 7*k)/91 = (4 - k)/13,
az utóbbiban
(30 – (13*k + 4))/91 = (26 - 13*k)/91 = (2 - k)/7.
Esetleg a gyengébbek kedvéért k ∈ {0, 1, 2, 3, 4, 5}-öt helyettesítve:
4/13, 3/13, 2/13, 1/13, 0/13 = 0, –1/13,…
2/7, 1/7, 0/7 = 0, –1/7, –2/7, –3/7,…