Egy 2 cm sugarú, kör alakú befőttes gumit úgy nyomtunk össze két párhuzamos egyenes pálcával, hogy a pálcák egyenesei egymástól 2 cm-re álltak meg?

A befőttes gumi hossza nem változott meg, de az általa kirajzolt alakzat most két félkörből, és két párhuzamos szakaszból áll. Hányszorosára változott a befőttes gumi által közrefogott terület az összenyomás után?
2019. febr. 26. 15:32
 1/2 anonim ***** válasza:
számold ki új teret osztva a régivel
2019. febr. 26. 15:43
 2/2 anonim ***** válasza:

Az új alakzat két félkörre és egy téglalapra oszlik, a félkörök sugara 1 cm, a téglalap egyik oldala pedig 2 cm.


A másik oldal abból jön ki, hogy a két félkörkerület, meg kétszer a másik oldal, az pont ugyanolyan hosszú, mint a befőttes gumi:

2*π*(2 cm) = 2*π*(1 cm) + 2*x,

x = π*(1 cm).


Így a terület összesen

π*(1 cm)^2 + (π cm)*(2 cm) = 3*π cm^2 ≈ 9,42 cm^2.

2019. febr. 26. 15:58