Melyik az a szám, amelyet, ha megszorozzuk önmagával 625-öt kapunk?

Már legalább fél órája ezen agyalok, és tudom, hogy nem annyira nehéz. Kérlek, segítsetek. Ez a matek házim. 😅 A válaszokat előre is köszönöm.

2019. febr. 9. 14:09
 1/5 anonim válasza:
58%
25
2019. febr. 9. 14:11
 2/5 anonim ***** válasza:
69%

Gyökvonásnak hívják a dolgot. :)

625 gyöke 25. 25 a négyzeten 625.

2019. febr. 9. 14:16
 3/5 anonim ***** válasza:
35%

A feladat megoldásához segítséget nyújt a négyzetgyökvonás.

[link]

minden egyszerűbb számológépen van ilyen - a Windows 10 beépített számológépén is:

[link]

a százalék és a négyzetre emelés jele között

2019. febr. 9. 14:21
 4/5 anonim ***** válasza:
55%

√625=25

Ez a négyzetgyökvonás. Az inverzműveletével ellenőrizheted (akár próbálkozással meg is keresheted) a négyzetre emeléssel:

25*25=625

2019. febr. 9. 14:46
 5/5 anonim ***** válasza:
100%

Úgy látom, mindenki beugrott a csőbe :D


A feladatban nem szerepel a "pozitív" szó, így a negatív oldalon is kellene keresgélni. Emiatt a (-25) is megoldás lesz, mivel (-25)*(-25)=625.

Egyenlettel valójában így lehetett volna megoldani; ha a keresett (valós) szám x, akkor négyzete x^2, ennek kell 625-nek lennie:

x^2=625, gyökvonás után (a gyökvonás és az abszolutérték definíciója szerint)

|x|=25 adódik, amire x=25 és x=-25 a megoldás.

Persze az általában igaz, hogy gyökvonással találjuk meg a kérdére választ adó pozitív számot, de attól még annak ellentéte is válasz lesz rá, és ezt sajnos a számológép soha nem fogja kidobni (mivel a gyök(x) függvény csak pozitív eredményt ad).

2019. febr. 9. 14:55