Melyik pozitív x és y számokra igaz az alábbi egyenlőség?

x²-y²+2x-6y-25=0

2019. jan. 22. 12:57
 1/2 anonim ***** válasza:
76%

Amit csak lehet alakítsunk a bal oldalon teljes négyzetté:


(x+1)²-1 - (y+3)²+9 - 25 = 0


A számokat vonjuk össze, ezután pakoljuk át a túloldalra:


(x+1)² - (y+3)² = 17


A bal oldalon tudjuk használni az a²-b²=(a+b)*(a-b) azonosságot, így:


(x+1+y+3)*(x+1-y-3) = 17, vagyis

(x+y+4)*(x-y-2) = 17


Mivel x és y is pozitív egész, ezért a bal oldalon két egész szám szorzata áll, ami csak úgy lehet 17, hogyha az egyik 1, a másik 17 (mivel a 17 prímszám). Érthető okokból a második tényező a kisebb, így az lesz 1, a másik 17, tehát:


x+y+4 = 17

x-y-2 = 1


Ezeknek egyszerre kell teljesülniük, tehát egyenletrendszert alkotnak.


Innentől sikerül befejezni?

2019. jan. 22. 13:21
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi, igen, sikerül:)
2019. jan. 22. 14:11