Hogyan kell megoldani ezt a differencialegyenletet?


y' = ln x - ln y + (x + y) / (x - y)

Nem a teljes megoldásra van szükségem, abban kellene segítség hogy miként induljak el. Próbálkoztam az (x/y) tagok elnevezésével és az úgy kapott egyenlet megoldásával, de sajnos nem jutottam eredményre.

Köszönöm előre is a segítséget!



2019. jan. 21. 13:23
 1/1 anonim ***** válasza:

Ha az y/x-et helyettesítjük u-val, akkor ugye a jobb oldal valami olyasmi lesz, hogy

ln(x/y) + (1 + y/x)/(1 – y/x) = (1 + u)/(1 – u) – ln(u).

Hogy a bal oldalt kitaláljuk, deriváljuk az u-t x szerint:

u' = d(y/x)/dx = y'/x – y/x^2,

tehát

y' = x*u' + y/x = x*u' + u.

Ezt helyettesítve és u-t kivonva

x*du/dx = (1 + u)/(1 – u) – u – ln(u) = F(u),

ami szeparábilis, hiszen

du/F(u) = dx/x.


Szóval – ha jól számoltam – már csak integrálnod kell. Mondjuk a Wolframalpha nyavalyog ettől:

[link]

2019. jan. 22. 12:46