Helyettesitesi ertek megadasa fogalom formajaban?


A konyvben iszonyat bonyolultan irjak le es az alapjan nem igazan tudnam visszamondani a tanarnak. Leirna nekem valaki egy kicsit egyszerubben?

Elore is koszonom:)


2019. jan. 21. 12:51
 1/1 anonim ***** válasza:

Sokat segített volna, ha írsz egy példát, aminél nem érted.


A helyettesítési érték általában függvényeknél és egyenlőtlenségeknél jön elő, feltételezem, hogy most az egyenlőtlenségekről van szó, mert a függvényeknél már illik tudni ezt a fogalmat.


Szóval akkor legyen mondjuk egy egyenlőtlenség a feladat:

10x = 2x+16


A helyettesítési érték az a szám, amit ha "x" helyére írunk, akkor igazzá teszi az egyenlőtlenséget.


Kiszámolni sima egyenletrendezéssel tudjuk:


10x = 2x+16 // -2x (kivonunk mindkét oldalból 2x-et, így csak az egyik oldalon maradnak ismeretlenek)

8x = 16 // :8 (mindkét oldalt elosztjuk 8-al)

x = 2


Tehát a helyettesítési érték "2".


Ha akarjuk, akkor visszaellenőrizhetjük, hogy jó-e (az eredeti egyenlőtlenségben "x" helyére "2"-őt írunk és ha a két oldal egyenlő lesz, akkor jól számoltunk):


10x = 2x+16

10*2 = 2*2+16

20 = 4+16

20 = 20

2019. jan. 22. 02:42