Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Nagyon alapszinten eltudná...

Nagyon alapszinten eltudná valaki magyarázni mi a különbség?

Figyelt kérdés

olvastam egy csomót, de nem értem.. :(


van az epika, a líra és a dráma . Ha kapunk elemzést akkor ha vers akkor az líra mindenképp? ha novella akkor epika? és honnan tudni hogy verses novella? mármint ha vers akkor miből tudom, hogy novella? meg mi az hogy elbeszélő költemény? az lényegében maga az epika?


vagy a lírának is vannak különböző fajtái? tehát minden vers besorolhato valamilyen lírafajtába?

és ha igen ezeket honnan tudom? hogy melyik vers milyen?

Megköszönném a magyarázatokat tényleg..18/L



2018. máj. 2. 15:54
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Ezek műnemek. Ez a 3 alap műnem van. Ezen belül vannak a műfajok. Pl. lírán belül óda, elégia, dal... Epikán belül ballada, regény, novella stb. Jól látod, a lírai műfajok verses jellegűek, az epikához sorolhatók meg nem. A verses novella is versszakokban van. :D

Mindnek van fogalma, azt elvileg meg kellett tanulni :) Az elbeszélő költemény az epikához tartozó műfaj, ugyanúgy, mint a regény vagy novella.

És igen, mint fent említettem, ugyanúgy, mint az epikának, a lírának is vannak műfajai, pl. rapszódia, elégia stb. Ezekre mondjuk, hogy "vers". Azt, hogy hogy lehet megállapítani, hogy mi mi, azt már nem tudom. Én se értettem :D De azért a fogalmak segítenek.


Egyetlen vigaszod az lehet, hogy legalább a drámának csak két műfaja van: a tragédia és a komédia. A drámai költemény elnevezése ne tévesszen meg, az verses formájú, tehát a lírához tartozó műfaj.


Sok sikert az érettségihez :D:D

2018. máj. 3. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

Igen, 3 műnem van: epika, líra, dráma.

Ha verset kapsz, akkor nem árt ha be tudod sorolni egy műfajba, de ha nem megy az se baj, max. levonnak 1-2 pontot.

Ami szokott lenni: óda (magasztos tárgyú), elégia (panaszos, szomorú hangvételű), ars poetica (magáról a költészet céljáról ír), időszembesítő vers (ennek az a lényege, hogy általában a múltat jónak, boldognak mutatja, a szomorú, semmilyen jelennel vagy jövővel szemben.)


Esetleg ballada, abból is Arany Jánostól lehetne szerintem.:)

Nézz példákat mindegyikre, jobban megérted majd.

2018. máj. 4. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!