A víz sürüsége: 60 fokon 983kg/m^3 80 fokon 971kg/m^3 mennyi a sűrüsége 65 fokon? X1= 60 x2=80 xn=65 y1=983 y2=971 yn=? Képlet:yn=xn-x1/x2-x1*y2-y1+y1 nekem 788.9 jön ki a jó eredmény pedig 980 mi az amit hibásan csinálok?

Lineáris interpoláció
2019. jan. 19. 21:01
 1/2 anonim ***** válasza:
71%

(((1. Ha nem használsz zárójeleket, akkor mindenki hülyének fog nézni.

2. Nem írod le, mit csinálsz, így nekünk elég nehéz kitalálni, hogy mi az, ami hibás.)))


Lineáris interpoláció esetén a képlet (zárójelekkel kiegészítve) stimmel:

yn = (xn - x1)/(x2 - x1)*(y2 - y1) + y1 = (65 ℃ - 60 ℃)/(80 ℃ - 60 ℃)*(971 kg/m^3 - 983 kg/m^3) + 983 kg/m^3 = 5/20*(-12 kg/m^3) + 983 kg/m^3 = 983 kg/m^3 - 3 kg/m^3,

szóval nyilván a helyettesítést rontod el. Próbáld újra bepötyögni a számológépbe. (Apropó, hányszor próbáltad?)


Másrészről, ha az interpoláció lineáris, akkor okoskodhatsz úgy is, hogy a 65 egy negyed úton van a 60 és 80 között, tehát a 983 és 971 közti 12 hosszú út negyedét (azaz 3-at) kell menned a 983-tól lefelé (a 971 felé). 983 - 3 = 980.

2019. jan. 19. 23:20
 2/2 A kérdező kommentje:
Jajj,(+)*(-)= - hahaha ilyen hibát. Nem kéne már igaz?
2019. jan. 20. 08:27