030415 kérdése:

Melyik a helyes válasz? : A, Egyetlen prímszám hatványaként áll elő. B, Két prímszám hatványaként áll elő. C, Három prímszám hatványaként áll elő. D, Négy prímszám hatványaként áll elő.

Melyik állítás igaz arra a legkisebb pozitív egész számra, melynek pontosan 18 osztója van?

2019. jan. 14. 18:23
 1/2 anonim ***** válasza:

Egy szám osztóinak számát úgy kapjuk meg, hogy prímtényezőkre bontjuk, felírjuk hatványalakban, a hatványalakban található kitevők mindegyikéhez 1-et hozzáadunk, majd az így kapott számokat összeszorozzuk, és a kapott szám lesz az osztók száma.

Például a 6615 prímtényezős alakja (ahol már hatványokként vannak felírva a tényezők): 3^3 * 5 * 7^2. Itt a kitevőkben 3, 1 (5=5^1) és 2 van. Ezekhez hozzáadunk 1-et, így 4-et, 2-t és 3-at kapunk. Ezeket összeszorozzuk: 4*2*3=24, ennyi osztója van a 6615 számnak. Ezek alapján végig lehet menni a lehetőségeken:


A: a legkisebb ilyen szám a 2^17 (ekkor a 17+1=18 egy egytényezős szorzatot alkot, melynek eredménye 18)

B: itt már több lehetőség van, annyi biztos, hogy 2-es és 3-as tényezők lesznek.

Nézzük a lehetőségeket, ehhez érdemes felírni a 18-at szorzatalakban:

18*1, tehát a kitevő 17 és 0 lesz. Ez nem lesz jó.

9*2, tehát a kitevő 8 és 1 lesz, tehát 2^8*3. Arra nem nehéz rájönni, hogy ha fordítva írnánk fel a kitevőket, akkor nagyobb számot kapnánk, tehát az elv az, hogy a nagyobb szám a kisebb prímtényező kitevőjébe megy.

6*3, tehát a kitevő 5 és 2 lesz, tehát 2^5*3^2

Innentől csak fordított sorrendben lennének a tényezők, tehát új eredményt nem kapnánk.

Ezekből kikeresed a legkisebbet.

C: itt már 3 szám szorzataként írjuk fel a 18-at:

18*1*1, tehát a kitevő 17, 0 és 0 lesz, ez a fentiek miatt újra kiesik (és a későbbiekben sem lehet a 18 szorzatában 1-es, mivel az mindig 0-ra redukálódik).

3*3*2, tehát 2^2*3^2*5, és más lehetőség nincs is.

D: Mivel a 18 nem írható fel négy szám szorzataként úgy, hogy az 1-es ne kerülne bele, ezért ez a lehetőség kiesik.


Innentől döntsd el te, hogy melyik lesz a helyes.

2019. jan. 14. 19:40
 2/2 A kérdező kommentje:
meg lesz :) köszönöm a segítséget
2019. jan. 14. 20:21