Jól oldottam meg ezt a fizika feladatot?


Mennyi idő alatt gyorsul fel az 1200kg tömegű gépkocsi 54 km/h sebességről 72 km/h sebességre, ha 3000 N állandó nagyságú erő gyorsítja? Mennyi utat tesz meg ezalatt?


Megoldásom:

F=3000N

m=1200kg

a=?


a=3000/1200= 2,5 m/s2



1m》2,5 s

18 m》 45 m/s2


Az utat hogy számolhatom ki?


Nekem ez túl egyszerűnek tűnik és elég gyenge vagyok fizikából. Légyszíves segítsetek :)



2019. jan. 7. 19:58
 1/7 bollocks ***** válasza:

A gyorsulást jól számoltad ki, de nem tudok rájönni, hogy mit jelent amit utána jön:


1m》2,5 s

18 m》 45 m/s2

2019. jan. 7. 20:07
 2/7 A kérdező kommentje:
Ez egyenes arányossagot akarna jelenteni. Ha 1 métert 2,5 s alatt tesz meg, akkor 18 métert 45 s alatt. Azt hiszem ezt elírtam. Lehet teljesen hülyeség ez a számolás.
2019. jan. 7. 20:17
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget! :)
2019. jan. 7. 20:18
 4/7 bollocks ***** válasza:

A gyorsulás azt jelenti, hogy 1s alatt 2,5m/s-mal változik (jelen esetben nő) a sebessége. Arra vagyunk kíváncsiak, hogy hány másodperc alatt változik 54km/h-ról 72km/h-ra.

Mivel a sebesség km/h-ban, míg a gyorsulás m/s-ban van megadva, célszerű valamelyiket átalakítani, jelen esetben a km/h-t alakítanám m/s-be.

1 m/s = 3,6 km/h (onnan jegyezd meg, hogy ha másodpercenként 1 métert mész, akkor 1 óra vagyis 3600 másodperc múlva 3600 méterre vagyis 3,6km-re jutsz)

Innen látszik, hogy az 54km/h=15m/s és 72km/h=20m/s. A kettő különbsége 5m/s. Ha egy másodperc alatt 2,5m/s a sebességnövekedés, akkor hány másodperc alatt lesz 5m/s? Mivel szereted az arányosságot:

1s 》 2,5m/s

t 》 5 m/s


A megtett útra pedig van egy képlet: s=v0*t+a/2*t*t

Ezt most nem vezetem le, a tankönyvedben biztosan meg van magyarázva.

2019. jan. 7. 22:08
 5/7 bollocks ***** válasza:
Még annyi: a megtett út képletében a v0 a kezdősebesség (54km/h vagyis 15m/s), a a gyorsulás (vagyis 2,5m/s2) t pedig az első pontban kiszámított idő. Ha elakadtál, írj nyugodtan.
2019. jan. 7. 22:14
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!
2019. jan. 8. 10:31
 7/7 anonim ***** válasza:

"Ha 1 métert 2,5 s alatt tesz meg, akkor 18 métert 45 s alatt. Azt hiszem ezt elírtam. Lehet teljesen hülyeség ez a számolás."


Hát igen, ez teljesen hülyeség. A nevében is benne van, hogy négyzetes úttörvény, vagyis a megtett út az idő négyzetével arányos.


Az eltelt időt a t=delta(v)/a képletből kell számolni. t=2s jön ki.


A megtett utat legegyszerűbben grafikusan lehet meghatározni. A sebesség-idő diagramot felrajzolod, és az alatta levő területet kiszámolod. Ez most egy trapéz lesz, amelynek a párhuzamos oldalpárjai 15m/s és 20m/s hosszúak, a magassága pedig 2s. A középvonala tehát 17,5 m/s, ami egyben az átlagos sebesség is.


A megtett út tehát: s=17.5m/s*2s=35m.

2019. jan. 8. 10:40