Fogl Barna 2002 kérdése:

Mennyi munkát végzünk a nehézségi erő ellenében, ha egy 3 kg tömegű testet 40 cm magasra emelünk?

Választ előre is köszönöm

2019. jan. 2. 17:54
 1/2 anonim ***** válasza:

W = F * s

F: a test súlya. Nincs megadva, de a tömegből lehet tudni.

s: meg van adva, de át kell váltani méterre.

2019. jan. 2. 18:33
 2/2 2*Sü ***** válasza:

A helyzeti energia képletét kell egyszerűen alkalmazni


E[helyzeti] = m * g * h


A munka az energiakülönbség, tehát:


W = m * g * h[2] - m * g * h[1]

vagy

W = m * g * Δh


Az m ismert (3 kg), a Δh ismert (30 cm = 0,3 m), a g állandó (9,81 m/s²), csak be kell helyettesíteni.


~ ~ ~


A W = F * s -ből is ez jön ki:


W = F * s

(Ahol s itt is a magasságkülönbség, ami 0,3 m.)


Az F meg kiszámítható ha tudjuk a tömeget és a gyorsulást:


F = m * a

mivel itt a gyorsulás a gravitációs gyorsulás, ezért:

F = m * g


Ha visszahelyettesítem ezt a W = F * s képletbe, ki is jön a helyzeti energia képlete:

W = F * s = m * g * s


(Ne zavarjon össze a jelölés. Az s az utat jelenti, amit hagyományosan s-el jelölünk a latin spatium (tér, hely) szóból rövidítve, illetve a német strecke (távolság) szó is lehet az eredete. De jelen esetben ez az út függőleges, így magasságot is jelent, amit meg hagyományosan h-val jelölünk, megint csak német hatásra, a Höhe első betűjével (lásd még: height (angol)). Mindkettő ugyanazt jelenti jelen esetben.)

2019. jan. 3. 18:31