Vasat, magnéziumot és alumíniumot tartalmazó keverék 0,6634 g-ja sósavból 575,8 cm3 standardállapotú hidrogént fejleszt. A keverék ugyancsak 0,6634 g-ja klórral 2,5094 g fém-klorid-keverékké alakul. Határozzuk meg a keverék tömeg- és anyagmennyiség-százalékos összetételét!2019. jan. 2. 13:16
1/1 anonim válasza:
A sósav a hidrogénnél kisebb stand.pot. anyagokból fejleszt gázt. Itt összesen 0.0235 mol H2 fejlődött.
A második reakcióban 2,509-0,6637=1,8456g Cl2 lépett reakcióba,ez 0.026 mol. Az első reakcióban FeCl2 a másodikban FeCl3 keletkezik.
Az anyagokat nevezzük el: x,y,z- molokat jelölnek
Írjunk fel rájuk egyenleteket:
55,85x+26,98y+24,3z=0,6634
Hidrogénre: X+1,5Y+Z=0,0235
klórra: 1,5x+1,5Y+Z=0,026
3.-2. egyenlet és megkapjuk az X-et: 5 10^-3
Az Y=7,3 10^-3
A z=7,714 10^-3