030415 kérdése:

Matematikai feladat: Melyik válasz a jó? A, 0 B,2 C,4 D,6


Hány olyan egész x szám van, amely esetén négyzetszám a

p(x)=x²-10x+9

polinom helyettesítési értéke?



2018. dec. 24. 21:57
 1/7 anonim ***** válasza:

C) 4


(0; 1; 9; 10)

2018. dec. 24. 22:14
 2/7 A kérdező kommentje:
ha jól tudom a 0 és a 10 nem négyzetszám
2018. dec. 24. 22:34
 3/7 anonim ***** válasza:
Egyrészt rosszul tudod, a 0 is négyzetszám (elvégre 0=0*0), másrészt a helyettesítési értékeket sorolta fel.
2018. dec. 24. 23:46
 4/7 anonim ***** válasza:
Akarom mondani, azokat a számokat, amiket beír x helyére.
2018. dec. 24. 23:47
 5/7 A kérdező kommentje:

jó a 0 akkor négyzet szám ,de a 10 nem asszem

még mindig fontos lenne tudnom a megoldást

2018. dec. 25. 00:09
 6/7 anonim ***** válasza:

A (0; 1; 9; 10) számokat írd be x helyére!

A következőket kapod: 9; 0; 0; 9.

Ezek pedig kimondottan négyzetszámok.


A megoldás menete:

x²-10x+9=k²

(x-5)²-16=k²

(x-5)²-k²=16

(x-5-k)(x+5+k)=16

a 16-ot két szám szorzatára bonthatjuk:

1*16; 2*8; 4*4; 8*2; 16*1 és ugyanezek negatív tényezőkkel

Innen sztem menni fog.

2018. dec. 25. 01:11
 7/7 A kérdező kommentje:
ohh értem, köszönöm szépen :)
2018. dec. 25. 01:43