Hány olyan egész x szám van, amely esetén négyzetszám a
p(x)=x²-10x+9
polinom helyettesítési értéke?
2018. dec. 24. 21:57
2/7 A kérdező kommentje:
ha jól tudom a 0 és a 10 nem négyzetszám
2018. dec. 24. 22:34
3/7 anonim válasza:
Egyrészt rosszul tudod, a 0 is négyzetszám (elvégre 0=0*0), másrészt a helyettesítési értékeket sorolta fel.
4/7 anonim válasza:
Akarom mondani, azokat a számokat, amiket beír x helyére.
5/7 A kérdező kommentje:
jó a 0 akkor négyzet szám ,de a 10 nem asszem
még mindig fontos lenne tudnom a megoldást
2018. dec. 25. 00:09
6/7 anonim válasza:
A (0; 1; 9; 10) számokat írd be x helyére!
A következőket kapod: 9; 0; 0; 9.
Ezek pedig kimondottan négyzetszámok.
A megoldás menete:
x²-10x+9=k²
(x-5)²-16=k²
(x-5)²-k²=16
(x-5-k)(x+5+k)=16
a 16-ot két szám szorzatára bonthatjuk:
1*16; 2*8; 4*4; 8*2; 16*1 és ugyanezek negatív tényezőkkel
Innen sztem menni fog.
7/7 A kérdező kommentje:
ohh értem, köszönöm szépen :)
2018. dec. 25. 01:43