Gyakorlati matematikai feladat. Miként lehetne becslő számítást végezni?


Adott egy D átmérőjű kör. Ebbe bele szeretnénk helyezni N darab d átmérőjű kört.

Adjunk N értékére felső becslést!


Azaz megfordítva: Adott például egy 20 mm átmérőjű kör. Hány darab 3 mm átmérőjű kis kört lehet ebben elhelyezni?


2018. ápr. 28. 23:34
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Értelemszerűen a kis körök összterülete nem lehet nagyobb, mint a nagy kör területe, tehát:


(D/2)^2*pi >= N*(d/2)^2*pi, erre (D/d)^2 >= N-et kapjuk.


A konkrét példánál maradva;


10^2*pi >= N*1,5^2*pi, vagyis

~44,44 >= N, tehát legfeljebb 44 darab 3 mm átmérőjű kör rakható bele a nagy körbe. Ez nem jelenti azt, hogy 44 belerakható, csak azt, hogy ennél több nem kerülhet bele.

2018. ápr. 29. 00:32
 2/6 2*Sü ***** válasza:
100%

Egy pontosabb becslés adható a területkitöltési arányt is figyelembe véve.


Ha végtelen lenne a felület, fel lehetne osztani egyenlő oldalú háromszögek rácsára, aminek az oldalhossza 3 mm. Minden háromszög csúcsára teszünk egy érmét. Egy ilyen háromszög minden sarkára a kis kör 1/6 része jutna, így két ilyen háromszög területének összegére jutna egy teljes kis környi terület. (A továbbiakban jelöljük a kis kör átmérőjét d-vel)


Az egyenlő oldalú háromszög területe: √3 / 4 * d²

Két ilyen háromszög együttes területe: √3 / 2 * d²

A kis kör területe: (d/2)² * π = d² / 4 * π


A kis kör és a két háromszög aránya: (d² / 4 * π) / (√3 / 2 * d²) = π / (2√3) ≈ 0,906899.


Magyarra lefordítva a kis körök a felület kb. 90%-át fedik le (a maradék kis körök közötti űr).


A kis kör és a nagy kör átmérőjének aránya 3/20, ezért a területük aránya 9/400. A 400-nak kell venni a 90,6899%-át, ami kb. 362, és meg kell nézni, hogy ebben hányszor van meg a 9 (40,3). Ebből az jön ki, hogy kb. 40 kis kör fog ráférni a nagy körre.

2018. ápr. 29. 02:25
 3/6 A kérdező kommentje:

Nagyon köszönöm a válaszokat, különösen a #2-nek.


Rendkívül ötletes, és jól átgondolt becslési módszer!


A #2-höz kapcsolódóan egy további kérdés merült fel bennem:


Fordítsuk meg a kérdést, azaz tekintsünk egyfajta inverzfeladatot: Legyenek adva a d átmérőjű körök, és tételezzük fel ezek elhelyezkedését az egyenlőoldalú háromszöges megoldás szerinti elrendezésben.


Ha veszünk egyetlen egyenlőoldalú háromszöget (d oldalhosszal) akkor ahhoz három d átmérőjű kiskör tartozik.


Namost én levezettem azt, hogy a három kiskörhöz rajzolható érintőkör átmérője mekkora, a következő képlet jött ki:


D={[7+24*gyök(3)]/23}*d=kerekitve=2,1117*d.



A kérdésem az lenne, konstruálható -e egy

D: (N,d)->D(N,d) függvény (ahol N=1,2,3,...egész és d>0 valós) ?


Azaz le szeretnénk vezetni egy olyan képletet, amiben szerepel a d kiskörátmérő, és azoknak a N darabszáma.


Hogyan lehetne ilyen képletet előállítani?



A képletnek a következő feltételeket is kell tudnia:


1. Ha N=3, akkor ki kell adnia azt a képletet, amit levezettem és megadtam fentebb.


2. Ha megvizsgáljuk a D->végtelen határértéket, akkor ki kell jönnie annak a területaránynak, pi/(2*gyök3) amit levezettél te.


Tehát a fő kérdés, hogyan tudnánk ilyen képletet előállítani.


Köszönöm előre is!

2018. ápr. 29. 17:16
 4/6 2*Sü ***** válasza:
A kérdésedet értem, ha lesz időm – nem ma –, lehet el is gondolkodok rajta, de így most hirtelen nekifutásból felvetem azt a problémát, hogy amíg egy végtelen síkon az ideális kitöltés egy háromszögrácsot jelenti, addig véges méretben – mikor kis köröket kell egy nagy körben elhelyezni – ez az elrendezés nem az ideális kitöltést eredményezi. Lásd: [link] (Pl. négy értem is elhelyezhető egy adott körben úgy, hogy háromszögrácsot ráhúzva csak három férne rá. Vagy ott az 5, 10 kis kör esete…)
2018. máj. 2. 11:55
 5/6 A kérdező kommentje:

#4 köszönöm eddigi válaszaidat is, amely magyon hasznos volt, ismételten.


Ismeretes, hogy több körre is, amelyet geometriailag helyesnek vélünk, analitikusan ki tudjuk számítani az érintőköröket.


Mi a véleményed arról, ha mondjuk néhány érintőkört kiszámítunk, és a kapott eredményekre görbét illesztünk pl. a legkisebb négyzetek módszerének segítségével.


Az elv magától értetődő, viszont ez esetben kérdés, milyen görbét válasszunk ahhoz, hogy az a végtelen síkban való kiterjesztéskor határértékkként vissza adja az általad levezetett formulát?


Tudnál ehhez esetleg ötletet adni?


Köszönöm előre is, meg azt is, hogy egyáltalán foglalkoztál ezzel a kérdéskörrel.

2018. máj. 5. 01:26
 6/6 2*Sü ***** válasza:

Nos. Nem sokat foglalkoztam hasonló témával, de egy kicsit továbbgondolva rájöttem, hogy igencsak mély a nyúl ürege.


A háromszögrácsos elrendezés kvázi visszavezethető arra – viszonylag jó közelítéssel –, hogy egy hexagonális rácsban adott sugarú körön belül hány hatszög helyezhető el. Nem gondoltam nagyon végig a dolgot, de ezt találtam:

[link]


Persze ez a szabályos elrendezés nem az ideális helykitöltést adja meg. Viszont találtam egy listát, ami a valóban ideális helykitöltéssel tartalmazza, hogy egy körön belül hány kis kör helyezhető el, a táblázatban benne van, a tényleges felületkitöltési arány is. (Amúgy ez egy oszcilláló görbe lesz.) Ha valóban gyakorlati kérdésről van szó, akkor 5000 kis körig akár ez a táblázat is használható:

[link]


De azt hiszem én itt szálltam ki a téma továbbgondolásából. n-ed fokú polinom illesztésével lehet akár függvényt is kreálni belőle akár a maximális, akár a minimális, akár az átlagos kis körök számára a körök sugara arányának függvényében, akár a területkitöltési arányra is.

2018. máj. 6. 11:01