2018. dec. 23. 15:08
1/2 anonim válasza:
Veszed az egyenlet mindkét oldalának a tízes alapú logaritmusát majd alkalmazod logaritmus azonosságait.
2/2 anonim válasza:
Ahogyan az első válaszoló írta, vegyük mindkét oldal 10-es alapú logaritmusát:
lg(1.04ˣ⋅0.7) = lg(0.98ˣ)
Ismerjük azt az azonosságot, hogy lg(a*b)=lg(a)+lg(b), ezt alkalmazzuk a bal oldalon:
lg(1.04ˣ) + lg(0.7) = lg(0.98ˣ)
Azt is ismerjük, hogy lg(a^k) = k*lg(a), ezt használjuk mindkét oldalon:
x*lg(1.04) + lg(0.7) = x*lg(0.98)
És készen vagyunk.
Valójában a feladatban szereplő 10-es alapú logritmus bármilyen alapúként felírható, az csak önkényes volt. Ugyanez igaz az a fenti azonosságokra is, vagyis nem csak 10-es alappal működik, hanem bármilyen alappal.