Van egy egyenlet: 1. 04ˣ⋅0.7 = 0.98ˣ Hogyan kell átalakítani, hogy ez legyen belőle: x⋅lg 1. 04 + lg 0.7 = x⋅lg 0.98?


2018. dec. 23. 15:08
 1/2 anonim ***** válasza:
Veszed az egyenlet mindkét oldalának a tízes alapú logaritmusát majd alkalmazod logaritmus azonosságait.
2018. dec. 23. 15:19
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Ahogyan az első válaszoló írta, vegyük mindkét oldal 10-es alapú logaritmusát:


lg(1.04ˣ⋅0.7) = lg(0.98ˣ)


Ismerjük azt az azonosságot, hogy lg(a*b)=lg(a)+lg(b), ezt alkalmazzuk a bal oldalon:


lg(1.04ˣ) + lg(0.7) = lg(0.98ˣ)


Azt is ismerjük, hogy lg(a^k) = k*lg(a), ezt használjuk mindkét oldalon:


x*lg(1.04) + lg(0.7) = x*lg(0.98)


És készen vagyunk.


Valójában a feladatban szereplő 10-es alapú logritmus bármilyen alapúként felírható, az csak önkényes volt. Ugyanez igaz az a fenti azonosságokra is, vagyis nem csak 10-es alappal működik, hanem bármilyen alappal.

2018. dec. 23. 15:36