Ez a vektorrendszer miért lineárisan függő, nem generátorrendszer, nem bázis?


a = (1, −2, 4), b = (2, −3, 1), c = (−4, 5, 5)


Akkor lineárisan függő, ha két vektorból kihozható a harmadik, nem? Ez hogyan lehet lineárisan függő?



#vektor #lineárisan függő
2018. dec. 10. 21:19
 1/10 anonim ***** válasza:

Ez nem lineárisan függő! Ki mondta neked ezt?


"Akkor lineárisan függő, ha két vektorból kihozható a harmadik, nem? "


Hát igen akkor, de itt nem hozható ki semelyik a maradék kettő lineáris kombinációjaként.


Ha felírod az A=[a,b,c] mátrixot, és megcsinálod a Gauss-Jordan féle algoritmust, akkor ez egységmátrixra transzformálható. Vagyis ez a rendszer bázis is.

2018. dec. 11. 08:10
 2/10 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, a megoldókulcsban ez áll.


Minden vektorrendszer, ami egységvektorrá transzformálható, az bázis?

2018. dec. 11. 12:54
 3/10 A kérdező kommentje:
egységmátrixtra*
2018. dec. 11. 12:58
 4/10 A kérdező kommentje:
És az (1,0,0)(0,1,0)(0,0,0) az miért lineárisan függő? Ez már valószínűleg valóban az :D
2018. dec. 11. 13:20
 5/10 anonim ***** válasza:

"Ez hogyan lehet lineárisan függő?"


Úgy, hogy tényleg az


2*(1,-2,4)+(-3)*(2,-3,1)= (2,-4,8)+(-6,9,-3)=(-4,5,5)


Vagyis:

2*a-3b=c


Ha a vektorrendszer egyik tagja 0, akkor mindig összefüggő.

0*a+0*b=0

2018. dec. 11. 13:41
 6/10 A kérdező kommentje:
Köszi, rengeteget segítettél
2018. dec. 11. 15:30
 7/10 A kérdező kommentje:
Még egy kérdés: Ezeket a számokat (itt pl. 2 és -3, amivel ugye szorozni kell a vektorokat) hogyan lehet a legegyszerűbben megkapni? Ez is valami Gauss eliminációs dolog, vagy próbálgatni kell?
2018. dec. 11. 17:17
 8/10 anonim ***** válasza:

Gauss-eliminációval meg lehet kapni bizonyára, nekem ez már régen volt, és akkor is elemi bázis transzformációval tanultam :)


Sima egyenletrendszer megoldásával jött ki a 2 és -3.


x* (1, −2, 4) + y* (2, −3, 1) = (−4, 5, 5)


Ez 3 egyenlet 2 ismeretlennel. Meg lehet oldani akárhogy.


x+2y=-4

-2x-3y=5

4x+y=5


Utolsó egyenletből y=5-4x, beírtam az elsőbe.

x+2*(5-4x)=-4

-7x+10=-4

x=2, visszaírtam y=-3, megnéztem, hogy a középső ekkor teljesül-e. Igen.

2018. dec. 11. 19:10
 9/10 A kérdező kommentje:
Erre nem gondoltam, pedig nagyon egyszerű :) Köszönöm mégegyszer!
2018. dec. 11. 19:22
 10/10 anonim ***** válasza:
Tényleg összefüggő, rosszul írtam le a harmadik vektort, előjel nélkül...
2018. dec. 11. 23:23