Ehhez a feladathoz valami ötlet?


[Szumma(k=1 től 10.000-ig) 1/sqrt(k)]=199

Valahogy ezt kellen bizonyítani. Én eddig jutottam vele, hogy:

[Szumma(k=1 től 10.000-ig) {1/sqrt(k)}]=198, amit valahogy igazolni kellene.



2018. dec. 1. 10:33
 1/1 anonim ***** válasza:

Ez egy harmonikus sor gyakorlatilag, nincs rá összegképlet.


Alsó és felső becslést viszont adhatunk az integrállal.


alsó becslés: 1+integrál[1/gyök(x+1)dx,x=2-től n-ig]


felső becslés: 1+integrál[1/gyök(x),x=1 től n-ig].


Ebből azt kapod hogy


1-2*gyök2+2*gyök(n+1) <= Szumma(k=1 től n-ig) 1/sqrt(k)] <= 2*gyök(n)-1


n=10000 esetére:


198,17 <= Szumma(k=1 től 10.000-ig) 1/sqrt(k) <=199.

2018. dec. 1. 15:08