[Szumma(k=1 től 10.000-ig) 1/sqrt(k)]=199
Valahogy ezt kellen bizonyítani. Én eddig jutottam vele, hogy:
[Szumma(k=1 től 10.000-ig) {1/sqrt(k)}]=198, amit valahogy igazolni kellene.
2018. dec. 1. 10:33
1/1 anonim válasza:
Ez egy harmonikus sor gyakorlatilag, nincs rá összegképlet.
Alsó és felső becslést viszont adhatunk az integrállal.
alsó becslés: 1+integrál[1/gyök(x+1)dx,x=2-től n-ig]
felső becslés: 1+integrál[1/gyök(x),x=1 től n-ig].
Ebből azt kapod hogy
1-2*gyök2+2*gyök(n+1) <= Szumma(k=1 től n-ig) 1/sqrt(k)] <= 2*gyök(n)-1
n=10000 esetére:
198,17 <= Szumma(k=1 től 10.000-ig) 1/sqrt(k) <=199.