2018. okt. 28. 19:36
2/5 anonim válasza:
Ha ez segít:
1,05^x = 2, vagyis a 2-t keresed 1.05 valahanyadik hatványaként. Na erre való a logaritmus! Megmutatja, hogy 1,05-öt hanyadikra kéne emelned. Tehát /log(1,05)() után
x = log(1,05)(2), amit könnyen átírhatsz 10-es alapúra, ln-re, stb-re:
x = lg(2)/lg(1,05) = ln(2)/ln(1,05) = ... ~ 14,2067
(Mindig az argumentum megy felülre a számlálóba, a régi alap meg le a nevezőbe!)
3/5 vurugya béla válasza:
Kérdező! Az előző jót mond, csak ln helyett lg.t írj mindenhol.
Előző! Ha középiskolában középszintű matekos (11 vagy 12-es), akkor nem tanulja az ln,-t, ne ezzel magyarázz legközelebb, hanem az lg-vel.
4/5 vurugya béla válasza:
Felületesen futottam át, látom, hogy gondolt a lg-re is! Mindenkitől bocsánat!
5/5 A kérdező kommentje:
Köszi mindenkinek!
Az lg utan a számlálót es nevezot osszevontam, es arra számítottam logaritmust. De nem osazevonhato, igy mukodott. Koszonom :)
2018. okt. 28. 20:41