(1. 05) ^x=2 szégyellem de nem tudom kifejezni, valamiért a logaritmus nem jön ki. Ötlet?

2018. okt. 28. 19:36
 1/5 anonim ***** válasza:
X=lg2 / lg1,05
2018. okt. 28. 19:55
 2/5 anonim ***** válasza:

Ha ez segít:

1,05^x = 2, vagyis a 2-t keresed 1.05 valahanyadik hatványaként. Na erre való a logaritmus! Megmutatja, hogy 1,05-öt hanyadikra kéne emelned. Tehát /log(1,05)() után

x = log(1,05)(2), amit könnyen átírhatsz 10-es alapúra, ln-re, stb-re:

x = lg(2)/lg(1,05) = ln(2)/ln(1,05) = ... ~ 14,2067

(Mindig az argumentum megy felülre a számlálóba, a régi alap meg le a nevezőbe!)

2018. okt. 28. 20:08
 3/5 vurugya béla ***** válasza:

Kérdező! Az előző jót mond, csak ln helyett lg.t írj mindenhol.


Előző! Ha középiskolában középszintű matekos (11 vagy 12-es), akkor nem tanulja az ln,-t, ne ezzel magyarázz legközelebb, hanem az lg-vel.

2018. okt. 28. 20:15
 4/5 vurugya béla ***** válasza:
Felületesen futottam át, látom, hogy gondolt a lg-re is! Mindenkitől bocsánat!
2018. okt. 28. 20:16
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszi mindenkinek!


Az lg utan a számlálót es nevezot osszevontam, es arra számítottam logaritmust. De nem osazevonhato, igy mukodott. Koszonom :)

2018. okt. 28. 20:41