Egy virágoskert a kert tizenkettő negyvenkilenced része,2018 dm². a, hány m² a virággal beültetett rész? B, hány m² a kert területe? C, mekkora kerítés kell a körbekerítéshez, ha négyzet alakú és 10% hulladékkal számolunk?


2018. nov. 25. 18:53
 1/2 anonim ***** válasza:

a.)

A virággal beültetet rész (adott a feladatban) 2018 dm².

Ezt kell m²-ben megadni.

A deci előtag jelentése: tized; mint egy szótárban, a deci helyére azt kell írni, hogy tized. (Például, 3 dl, az három tized liter.)

Ha a megadott mértékegység a kérdezett mértékegység tizedrésze, ez azt jelenti, hogy a mértékegység a tízszeresére változik. Akkor marad a mennyiség változatlan, ha a mérőszám viszont a tizedére változik. (Marad a szorzat értéke, ha a szorzandó a tizedére változik, a szorzó pedig a tízszeresére.)

Azaz, ̲a̲ ̲v̲i̲r̲á̲g̲o̲s̲k̲e̲r̲t̲ ̲t̲e̲r̲ü̲l̲e̲t̲e̲ 2018 / 10 = ̲2̲0̲1̲,̲8̲ ̲m̲²̲.


b.)

A virágos rész területe a teljes kert területének 12/49 része.

Mindig célszerű megállapítani az egységnyi részt, aztán annak akárhányszorosát könnyű kiszámolni.

• az egységnyi rész az 1/49. Ez a 12/49 tizenketted része.

• a teljes kert, az egész, az 49/49 „rész”. Az egységnyi résznek ez a negyvenkilencszerese.

Vagyis a 12/49 résznek, azaz a 201,8 m²-nek a tizenkettedét kell venni, majd annak a negyvenkilencszeresét.

̲A̲ ̲k̲e̲r̲t̲ ̲t̲e̲r̲ü̲l̲e̲t̲e̲ tehát (201,8 m² /12) * 49 = ̲8̲2̲4̲,̲0̲1̲6̲…̲ ̲m̲²̲.


c.)

• Ha a kert négyzet alakú, akkor a területét bármely oldala hosszának négyzetre emelésével lehetett kiszámítani.

T = o² (T: terület, o: oldal hossza.)

Az egyenlőség nem változik, ha mindkét oldalát ugyanúgy változtatjuk. Vonjunk mindkét oldalából négyzetgyököt:

√(T) = o

T értéke már ismert, o értéke kiszámítható.

o = √(824,016666… m²) ≈ 28,70569 m.

• A négyzet kerülete: bármely oldalának a négyszerese.

A kert kerülete K ≈ 4 * 28,70569 m ≈ 114,82276 m.

• A hulladék 10%, ennyivel több (hosszabb) kerítésanyag kell.

1 százalék = 1/100. (Erre utal a %-jelben a / és a két nulla.)

10% = 10 * 1/100 = 10/100.

114,82276 m 10/100 része 11,482276 m. Ennyivel kell hosszabb kerítésanyag a kerülettől.

114,82276 m + 11,482276 m = ̲1̲2̲6̲,̲3̲0̲5̲0̲3̲6̲ ̲m̲ ̲h̲o̲s̲s̲z̲ú̲s̲á̲g̲ú̲ ̲k̲e̲r̲í̲t̲é̲s̲h̲e̲z̲ ̲s̲z̲ü̲k̲s̲é̲g̲e̲s̲ ̲a̲n̲y̲a̲g̲ ̲k̲e̲l̲l̲.

2018. nov. 26. 10:41
 2/2 A kérdező kommentje:
10:41 köszönöm❤
2018. nov. 26. 16:50