Egy 5,5x103 N/m rugóállandójú rugóra 6 kg tömegű golyót ejtünk. Az elengedés pillanatában a golyó alja 2,5 méterrel van magasabban, mint a rugó felső széle. Legfeljebb mekkora lehet a rugó összenyomódása?


2018. nov. 25. 16:35
 1/5 anonim ***** válasza:
Az energiamegmaradást felírtad?
2018. nov. 25. 17:09
 2/5 A kérdező kommentje:

Valahogy úgy kellene, hogy E rug = E helyzeti. Akkor 0,5*D*(delta l)^2 = m*g*h

ebből: delta l = négyzetgyök(6*10*2,5 / 0,5*5,5*10^3)

és akkor ez átváltva 23,35 cm

így helyes?

2018. nov. 25. 17:33
 3/5 anonim ***** válasza:
52%

Jó a gondolatmenet, de h helyébe ne 2,5-öt írj, hanem 2,5+delta l-et! gondold meg, h+delta le az a távolság, amikor a rugó teljesen összenyomódik.

Ebből kapsz egy szép másodfokú egyenletet.

2018. nov. 25. 17:38
 4/5 anonim ***** válasza:
0%
Most tényleg, így vasárnap délután feldobod ide az összes házit szép sorban? Gratula. Legalább a kategóriát eltaláltad volna.
2018. nov. 25. 17:48
 5/5 A kérdező kommentje:

2750 (delta l)^2 - 60 delta l - 150 = 0 ez lesz a másodfokú egyenlet

és ennek a helyes megoldása: 0,2447 m ez pedig 24,47 cm

akkor így már szerintem jó lesz

2018. nov. 25. 17:53