Ismert egy vállalat átlagköltség függvénye, mely az alábbi egyenlettel írható fel: AC (q) = q2 – 2q + 5 + 30/q Határozza meg, hogy mekkora nagyságú termelésnél van a határköltség függvény minimuma! Mekkora itt a határköltség értéke?

Előre is nagyon köszönöm a segítséget!

2018. nov. 25. 13:39
 1/3 anonim ***** válasza:

AC(q)= TC(q)/q


TC(q)/q = q^2 – 2q + 5 + 30/q || *q

TC(q) = q^3 - 2q^2 + 5q + 30


Határköltség függvény: MC(q) = dTC(q)/dq (TC függvény q szerinti deriváltja)


dTC(q)/dq = 3q^2 - 4q + 5


Tehát a határköltség függvény: MC(q) = 3q^2 - 4q + 5


Ennek a minimumát szélsőérték számolással meghatározod:


MC'(q) = 6q - 4 = 0 => q=4/6 = 2/3

(MC''(q) = 6 > 0 => tehát valóban minimumnak helye)


Határköltség értéke így: MC(2/3) = ...


(Innen már mennie kell... :D)

2018. nov. 25. 16:23
 2/3 anonim válasza:
1es válaszoló tudnád folytatni? nekem nagy segítség lenne.
2018. dec. 2. 17:02
 3/3 anonim ***** válasza:

MC(q) = 3q^2 - 4q + 5


Határköltség értéke: MC(2/3) = 3(2/3)^2 - 4(2/3) + 5 = 3(4/9) - 8/3 + 5 = 12/9 - 8/3 + 5 = ...


(nincs nálam számológép :P)

2018. dec. 2. 19:42