Egy autó 72 km/h sebességgel 10 s alatt 0,5 m/s2 (négyzet) gyorsulással megelőz egy másik autót.1. Mennyi lett a sebessége? 2. Mennyi utat tesz meg? Tudnátok segíteni a megoldásba? Holnapra kellene.

2018. nov. 20. 16:58
 1/6 anonim ***** válasza:

72 km/h --> 20 m/s. Gondolom, hogy ez az előzés megkezdésekor a sebessége. Ha 10 s -ig gyorsul, s minden másodpercben 0,5 m/s -mal nő a sebessége, akkor 25 m/s lesz a sebessége az előzés végén. 1. pipa.


a megtett út s = v_kezdő * t + a/2 *t^2 = 200 + 25 = 225 m. 2. pipa

Megoldás ideje: 10 ~ 20 másodperc...és még maradt több, mint két óránk holnapig....

2018. nov. 20. 21:59
 2/6 anonim ***** válasza:

Ez fizika óvoda, nyilván látjuk hogy


v=v0+a*t=72+0.5*10*3.6km/h=72+18km/h= 90km/h lett a sebessége.


A megtett út látszik hogy s=a*t^2/2=0.5*100/2 m=25m.


Remélem világos, mert ebben nincs semmi, ami egy csöppnyi nehézséget is okozhat.

2018. nov. 20. 22:02
 3/6 anonim ***** válasza:
Én a megtett utat a megelőzött járműhöz képest számoltam, persze ha nem ő a vonatkoztatási rendszer, akkor az ő egyenesvonalú egyenletes mozgása is beleveendő, ami 200m.
2018. nov. 20. 22:05
 4/6 anonim ***** válasza:

Kedves #2!


Ez fizika óvoda, nyilván látjuk hogy



v=v0+a*t=72+0.5*10*3.6km/h=72+18km/h= 90km/h lett a sebessége.



A megtett út látszik hogy s=a*t^2/2=0.5*100/2 m=25m.



Remélem világos, mert ebben nincs semmi, ami egy csöppnyi nehézséget is okozhat.


Valóban egyszerű a feladat, viszont felhívnám a figyelmet, az előzés kezdetekor már volt egy nem 0 kezdősebessége a járműnek, így a használt - s=a*t^2/2=0.5*100/2 m=25m - összefüggés helytelen értéket eredményezett(!).


Helyes érték a "s = v_kezdő * t + a/2 *t^2 " összefüggésből számítható ilyen esetben. Tehát:


s = v_kezdő * t + a/2 *t^2 = 20 * 10 + (0,5 / 2) * 100 =

= 200 + 1/4 * 100 = 200 + 25 = 225 méter a helyes eredmény.

2018. nov. 20. 22:11
 5/6 anonim ***** válasza:

#3 "Én a megtett utat a megelőzött járműhöz képest számoltam"


Világos, de nem olybá tűnik, nem az volt a kérdés.

2018. nov. 20. 22:13
 6/6 anonim ***** válasza:

#4 Jó a meglátás a 3-as válaszomban részleteztem is, hogyan kell értelmezni az eredményeket.

A gyorsító jármű a megelőzőtt járműhöz képest 25m utat tesz meg.

Ez persze csak akkor igaz, ha a megelőzőtt jármű átlagsebessége =v0=72km/h. Ha ugyanis ő is lassít (ahogy illik) vagy netán gyorsít (ahogy nem illik) akkor az útra is más adódik.

Amit v0*t-ként kiszámolsz, az gyakorlatilag annak az utnak felel meg, amelyet a megelőzött jármű tesz meg v0 átlagsebességgel haladva t idő alatt.


Remélem a kérdező is látja most már a képletek mögötti fizikai tartalmat is. Persze ezt lehetne magyarázni Galilei-transzformálóval is, de ezt most hagyjuk.

2018. nov. 20. 22:19