Egy harmonikus rezgőmozgást végző test y kitérése egy adott pillanatban y=A/3. Számítsuk ki, hogy hány százalékát képezi a rugalmas energia ebben a pillanatban a teljes energiának és hány százalékát az anyagi pont mozgási energiája a teljes energiának?2018. nov. 18. 13:23
1/1 anonim válasza:
Mit jelöl az A?
Ha a rezgés amplitúdóját, akkor ugye lehet tudni, hogy ez egyben a maximális kitérés is, amikor a test áll, így mozgási energiája nincsen, csak rugalmas, ami
Eössz = D*A^2/2.
Ez végig megmarad, és végig ez lesz az összes energia.
Amikor a kitérés y, akkor a rugalmas energia:
Erug = D*y^2/2 = D*(A/3)^2/2 = D*A^2/9/2.
Ez az összes energiának Erug/Eössz = D*A^2/9/2/(D*A^2/2) = 1/9 része, azaz körülbelül a 11,1 %-a.
Ekkor a mozgási energia a maradék, tehát Emoz/Eössz = 1 – Erug/Eössz = 8/9 része az energiának, azaz körülbelül 88,9%.