Számítsa ki, mekkora lesz az orvosi fecskendő hengerében a nyomás, ha befogott vég mellett a dugattyú mozgatásával a, a bezárt levegőt2/3 térfogatra préseljük össze b, a bezárt levegőt háromszoros térfogatra tágítjuk ki! (a kezdeti nyomás 100kPa)?


2018. okt. 29. 10:37
 1/3 anonim ***** válasza:
Ha szépen lassan nyomkorásszák, akkor ez egy izoterm (T=konstans) állapotváltozás, vagyis p*v=konstans. Innen már ki tudod számolni.
2018. okt. 29. 10:52
 2/3 anonim ***** válasza:

Számítsa ki, mekkora lesz az orvosi fecskendő hengerében a nyomás, ha befogott vég mellett a dugattyú mozgatásával a, a bezárt levegőt2/3 térfogatra préseljük össze b, a bezárt levegőt háromszoros térfogatra tágítjuk ki! (a kezdeti nyomás 100kPa)?


p*v=állandó --> p_kezdeti*v_kezdeti=p_végső*v_végső


Az "a" feladatban v_végső=(2/3)*v_kezdeti, tehát:


p_kezdeti*v_kezdeti=p_végső*(2/3)*v_kezdeti.


Innen:


p_kezdeti*v_kezdeti / (2/3)*v_kezdeti=p_végső, vagyis


p_kezdeti / (2/3)=p_végső, ahol p_kezdeti=100 kPa -->


p_végső=150 kPa


Ugyanezt kell végigjátszani a "b" feladatban is.


Felteszem, hogy a háromszoros térfogatra való tágításkor onnan indítunk, ahová az "a" feladatban érkeztünk, vagyis a kezdeti térfogat az, amit az "a" feladatban v_végsővel jelöltünk.


Ez azt jelenti, hogy az "a" feladat v_kezdeti -jét előbb 2/3-ára összenyomtuk, majd ezt 3-szorosára tágítottuk, vagyis az "a" feladat v_kezdeti -jét a 2-szeresére - 2/3 * 3 = 6/3 = 2 - tágítottuk, így felírhatjuk újra, hogy


p_kezdeti*v_kezdeti=p_végső*v_végső ,


csak arra kell figyelnünk, hogy noha itt a "kezdeti" indexek az "a" feladat kezdeti állapotára vonatkoznak, a "végső" index viszont már a "b" feladathoz tartozó végállapot értékeit jelenti. Ebből következően:


2*v_kezdeti=v_végső -->


p_kezdeti*v_kezdeti=p_végső*2*v_kezdeti, ahol a p_kezdeti továbbra is 100 kPa, tehát:


p_kezdeti*v_kezdeti / 2*v_kezdeti=p_végső -->


p_kezdeti / 2=p_végső -->


100 kPa / 2=p_végső -->


50 kPa=p_végső.


Azért nézesd át valakivel, mert középsulis fizikát több, mint 20 éve tanultam.

2018. nov. 1. 11:15
 3/3 dq ***** válasza:

p2*v2 = p1*v1, azaz

p2 = p1*v1/v2 a képlet. (Mint #1 is írta.)


A feladatban p1, és v2/v1 van megadva. El kell osztanod a feladatban szereplő 2 számot.

Ha ezt nem tudod megtenni, akkor a 4-8 osztályos matekhez keress valakit, aki korrepetál.


#2: "Felteszem, hogy a háromszoros térfogatra való tágításkor onnan indítunk, ahová az "a" feladatban érkeztünk, vagyis a kezdeti térfogat az, amit az "a" feladatban v_végsővel jelöltünk."


Ha a) és b) feladatok vannak megadva, akkor azok tipikusan függetlenek.

2018. nov. 1. 11:53