Egy 100cm^2 keresztmetszetű, egyik végén zárt csőben 5 dm^3 térfogatú nitrogéngázt zár be egy elhanyagolható tömegű dugattyú. A dugattyú és a henger alaplapja közé 10 N/m rugóállandojú rugót kötöttünk. Segítenél?
A feladat úgy folytatódik:Kezdetben a rugó feszítetlen állapotban van.Ekkor a bezárt gáz nyomása 10^5 Pa,hőmérséklwte 273 K.(Cv=740J/kg×K)
a)Mennyivel kell emelni a gáz hőmérsékletét,hogy a térfogata 8 dm^3 legyen?
b)Mennyi energiát kell ehhez közölni a gázzal?
c)A gázzal közölt energia hány százaléka fordítódik a gáz belső energiájának növelésére?
Ez volt a házi feladat,és egy kicsit nehéznek,illetve összetettnek érzem.Már kiszámoltam,de egyáltalán nem vagyok benne biztos,hogy jó a végeredmény.A segítséget igazán köszönöm:-)
Szia!
Hát jó sok számolás után a következő eredmények jöttek ki nekem:
a) 165,7 fokkal
b) 603,53 J-t kell közölni ehhez a gázzal.
c) kb 50,22%-a
Neked is ezek jöttek ki?
Sokat dolgoztam, remélem kapok zöld kezet. ;-)
Nagyon szépen köszönöm.Sajnos nekem telhesen más eredmények jöttek ki.:-(
Tudom,hogy nagy munka volt kiszámítani őket,de leírnád a pontos számítási menetedet?Lehet,hogyha összehasonlítanám,rájönnék hol hibáztam.Válaszodat előre is köszönöm
Hát a sok számolást nem írom le mégegyszer, de a gondolatmenetet igen:
Először is átváltod a mértékegységeket SI-be,
kiszámolod a dugattyú felületéből, és a térfogatnövekedésből, hogy a dugattyű mennyit mozdul el (méterben ezt is, hogy SI legyen),
ekkor a rugóállandóból és az elmozdulásból ki tudod számolni, hogy a rugó mekkora erővel húzza vissza a dugattyút (ez azért lesz fontos, mert ennyivel nagyobbnak kell lennie a gáz nyomásának a külső légnyomásnál), és az energiát is, amit a rugó felhalmozott (ennyivel is többet kell majd befektetned a gáz melegítésére).
Ezután kiszámolod a gáz anyagmennyiségét (mólját), ami az általános gáztörvény egyenletéből jön ki, és azért kell, hogy ugyanezzel a képlettel, de már a megváltozott térfogat és nyomással a megváltozott hőmérsékletet kiszámold.
A gáz belső energiáját az E=(f/2)*n*R*T képlettel tudod kiszámolni. Mivel a nitrogén kétatomos gáz, ezért a szabadsági foka: f=5. Ebbe behelyettesíted mindkét hőmérsékeletet, és a két eredmény különbözete lesz a növekmény.
Viszont a befektetett energia ennél jóval nagyobb, mert le kell küzdenie a rugót is (ez a kisebb, majdhogynem elhanyagolható része a dolognak), illetve a külső légnyomás dugattyút befelé nyomó hatását is. A külső légnyomás ugye 10^5 PA, mint a kezdeti belső nyomás is, tehát ki kell számolnod, hogy a dugattyú felületére ez mekkora erőt jelent, és a már korábban kiszámolt elmozdulás ekkora erővel mekkora munkát végez. Ha ezt és a belső energia növekedését összeadod, megkapod az összes közölt energiát, és a belső energia növekményét ezzel elosztva, és szorozva 100-zal megkapod, hogy mekkora %-a jutott a belső energia növekedésére. Így már menni fog? A fajhővel én nem is számoltam, mert nem marad állandó se a nyomás, se a térfogat, így azzal pontatlan eredmény jönne ki. Remélem meg tudod csinálni, és kapok zöld kezet. :)
Nagyon köszönöm,hogy ennyi időt szántál rám.:-)
Megpróbálom újra átszámolni,de az megnyugtatott,hogy te sem használtad a fajhőt hozzá.
Természetesen megy az a zöld kéz;-)
Szuper amit az előző írt, de az 1/2 *D*x^2 rugóenergia lesz a gáz által végzett munka. talán így könnyebb.
dE=dQ+PdV de p nem állandó ez zavarhat, illetve a pdV negatív, mert a gáz végzett munkát. Azonban mint fentebb írtam Er=1/2 *D*x^2
dQ=1/2 *D*x^2 + dE (nem elírás, most össz kell adni, x pedig 0,3m lesz, ha minden igaz)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!