Egy 4 dm^2 alapterületű hengerben 32g, 0C hőmérsékletű oxigéngázt 150 kg tömegű dugattyú zár el. A külső légnyomás 10^5 Pa. A henger tengelye függőleges. Milyen magasan áll a dugattyú?


2016. jan. 10. 18:44
 1/1 anonim ***** válasza:

Először is a hőmérsékletet átváltod kelvinbe! T = 273 K

Felírod a dugattyúra ható erőket:

0 = p0A + M'g - pA,

mivel a dugattyú egyensúlyban van, (ahol M' a dugattyú tömege). Innen:

p = p0 + M'g/A a gáz nyomása.

Felírod az ideális gáz egyenletét:

pV = (m/M)RT = pAh, innen a keresett magasság:

h = mRT/(MpA).

2016. jan. 10. 19:47