Fizika kérdés? (dugattyú, térfogat stb)


Hőszigetelés nélküli, álló hengerben könnyen

mozgó, súlytalannak tekinthető dugattyú

ideális gázt zár el a kinti levegőtől. A külső

légnyomás p0=105 Pa. A dugattyú távolsága

a henger aljától 20 cm. Két azonos tömegű

téglát helyezünk óvatosan

a dugattyúra, a távolság ekkor 10 cm-re

csökken. Hány ugyanilyen téglát tegyünk még

a dugattyúra, hogy 5 cm-re csökkenjen a távolság?


Valaki elmagyarázná, miért még 4-et kell rárakni? Köszi a válaszokat.


2017. ápr. 3. 21:26
 1/1 anonim ***** válasza:

p1*V1 = p2*V2

p1*A*L1 = p2*A*L2

p1*L1 = p2*L2

Ha p1=105Pa, L1=0.2, L2=0.1, akkor:

105*0.2 = p2*0.1, amiből p2=210 Pa adódik.


Mivel tudjuk, hogy p2 már a két téglával terhelt nyomást jelenti, ezért ki kell vonni belőle a kezdeti p1 nyomást, hogy megkapjuk a két tégla nyomását:

210-p1=210-105=105Pa, vagyis egy tégla 52.5Pa-lal növeli a nyomást.


p1*L1 = p3*L3

105*0.2 = p3*0.05

p3 = 420

p3-p1=420-105=315 Pa

315/52.5 = 6

Vagyis összesen 6 tégla kell hozzá, de mivel már volt rajta 2, így még 4 kell.

2017. ápr. 3. 22:37