A folyón két állomás között a távolság 4.8km. a hajó ezt az utat oda-vissza 1.2h alatt teszi meg. Mekkora a hajonak vízhez viszonyított sebessége ha a folyó sebessége 3.6 Km/H és a hajó az állomáson 12 percig állt?

2018. okt. 24. 16:41
 1/1 vurugya béla ***** válasza:

Legyen x a hajonak vízhez viszonyított sebessége.

Ekkor felfele x-3,6 lefele x+3,6 km/h a sebessége.

Mivel t=s/v ezért a felfelé-utat megteszi: 4,8/(x-3,6) óra alatt és a lefelé-utat megteszi: 4,8/(x+3,6) óra alatt.

Ezeket összeadom és még a 0,2 órát is hozzáadom, ami a 12 perc, ez az oda-vissza út ideje:

4,8/(x-3,6)+4,8/(x+3,6)+0,2=1,2

Elveszel 0,2-t, beszorzol mindkét nevezővel és másodfokú lesz:

x^2 - 9,6x - 12,96 = 0

Megoldod: x=10,8 és x=-1,2 lesz a két gyök, de csak az első jó.

2018. okt. 24. 22:18