Bolyai Matematikaverseny, 11. osztály?2018. okt. 19. 17:43
1/3 anonim válasza:
Ha az átlók metszéspontját szögcsúcsnak véve felírod mind a négy háromszög területét a T=a×b×sin(gamma)/2 képlettel és ezeket összeszorzod, rögtön ki fog jönni, hogy miért négyzetszám.
2/3 anonim válasza:
Az átlók legyenek: e,f.
e = e1 + e2
f = f1 + f2, megfelelő szakaszokkal (a metszéspontnál elválasztva).
Minden háromszög területe felírható ezek, valamint az átló által bezárt szög szinusza segítségével. Felhasználjuk, hogy sin(α) = sin(180° - α), valamint, hogy az egy átlón fekvő szögek összege 180°. Ekkor
T1 = f1*e1*sin(α)/2
T2 = f1*e2*sin(α)/2
T3 = f2*e1*sin(α)/2
T4 = f2*e1*sin(α)/2
Ezek mind egészek. Összeszorozva őket:
T1*T2*T3*T4 = (f1^2*e1^2*f2^2*e2^2*sin(α)^4)/16 = (e1*f1*sin(α)/2)^2*(e2*f2*sin(α)/2)^2 = T1^2*T4^2 = (T1*T4)^2. QED
(Két négyzetszám szorzata mindig négyzetszám.)
3/3 dq válasza:
Számomra az #1 válasz sokkal érthetőbb.
Benne van a gondolat, de nincs benne sok zaj plusszban.
Érdekes, hogy sokkal kevesebb hasznosságot kapott, mint a #2.