Van két csappal összekötött 1-1 literes tartály. Az egyikben vákuum van, a másikban nitrogén gáz aminek 30kPa a nyomása. A hőmérséklet 30 Celsius. Mennyi lesz a nyomás a tartályokban ha a csapot kinyitjuk és a hőmérsékletet 60 Celsiusra emeljük?

2018. okt. 13. 16:33
 1/6 anonim ***** válasza:

Ez tipikusan olyan feladat, amelyet az egyesített gáztörvénnyel oldhatunk meg. Ilyenkor a p0*V0/T0=p1*V1/T1 összefüggés használható.


Ha a tartályokat összekötő cső térfogata elhanyagolható, akkor felírhatjuk, hogy V1=2*V0

2018. okt. 13. 19:43
 2/6 anonim ***** válasza:

folytatva: ezért p0/T0=2*p1/T1.


Ebből nekünk ugye a p1 kell, kifejezzük:


p1=0.5*p0*T1/T0.


Innentől csak behelyettesítés... (hőmérsékletet ne felejts d el átírni SI-re, a nyomást nem kell).

2018. okt. 13. 19:46
 3/6 anonim ***** válasza:

A kijött képlet fizikai tartalmát is érdemes megfigyelni:


-mivel a térfogat dupla lett, ugyanannak a gáznak kétszer annyi helye van, ezért a nyomás alapból feleződik.


-nagyobb hőmérsékletnél nagyobb lesz a nyomás, így ezért a képletben a T1/T0 arányt kifejező szorzó is szerepel.

2018. okt. 13. 19:49
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes választ! Minden világos!
2018. okt. 14. 18:34
 5/6 anonim ***** válasza:
Pompás, örülök! Akkor felpontozod a válaszomat?
2018. okt. 14. 18:38
 6/6 A kérdező kommentje:
Ha minden igaz, már megtörtént :)
2018. okt. 15. 16:01