Van két csappal összekötött 1-1 literes tartály. Az egyikben vákuum van, a másikban nitrogén gáz aminek 30kPa a nyomása. A hőmérséklet 30 Celsius. Mennyi lesz a nyomás a tartályokban ha a csapot kinyitjuk és a hőmérsékletet 60 Celsiusra emeljük?2018. okt. 13. 16:33
1/6 anonim válasza:
Ez tipikusan olyan feladat, amelyet az egyesített gáztörvénnyel oldhatunk meg. Ilyenkor a p0*V0/T0=p1*V1/T1 összefüggés használható.
Ha a tartályokat összekötő cső térfogata elhanyagolható, akkor felírhatjuk, hogy V1=2*V0
2/6 anonim válasza:
folytatva: ezért p0/T0=2*p1/T1.
Ebből nekünk ugye a p1 kell, kifejezzük:
p1=0.5*p0*T1/T0.
Innentől csak behelyettesítés... (hőmérsékletet ne felejts d el átírni SI-re, a nyomást nem kell).
3/6 anonim válasza:
A kijött képlet fizikai tartalmát is érdemes megfigyelni:
-mivel a térfogat dupla lett, ugyanannak a gáznak kétszer annyi helye van, ezért a nyomás alapból feleződik.
-nagyobb hőmérsékletnél nagyobb lesz a nyomás, így ezért a képletben a T1/T0 arányt kifejező szorzó is szerepel.
4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a részletes választ! Minden világos!
2018. okt. 14. 18:34
5/6 anonim válasza:
Pompás, örülök! Akkor felpontozod a válaszomat?
6/6 A kérdező kommentje:
Ha minden igaz, már megtörtént :)
2018. okt. 15. 16:01