Valószínűségszámítás (klasszikus valószínűségi modell)?


Sziasztok!


Tudnátok segíteni?


Anna, Bori, Cili és Dóri osztálytársak, akik egy 20 f®s osztályba járnak. Egy biológia

órán a tanár véletlenszer¶en kiválaszt 4 embert felelni. Mennyi a valószín¶sége

annak, hogy Anna ki lesz választva felelni? Mennyi annak az esélye, hogy Anna és

Dóri ki lesz választva, de Bori és Cili nem?


Zh mintafeladat és nincs hozzá megoldás, nagyon köszönöm! :)


2018. okt. 12. 22:06
 1/1 bongolo ***** válasza:

1. Anna benne van:


Hányféleképpen lehet kiválasztani a 4 felelőt?

Összes lehetőségek száma: (20 alatt a 4)

Kedvező esetek száma: Anna az egyik és (19 alatt a 3) a maradék 3

Vagyis (19 alatt a 3)/(20 alatt a 4) = 4/20 = 1/5


Másik megoldás:

Egyesével választ a tanár.

Összes lehetőségek száma: 20·19·18·17

Kedvező esetek száma: 4-féle lehet az, hogy hanyadikra választja Annát, a többiek meg 19·18·17

Vagyis (4·19·18·17)/(20·19·18·17) = 4/20


2. A és D, de B és C nem


Kedvező esetek száma: A és D, és még nem 18 (mert B és C nem), hanem csak (16 alatt a 2)

Vagyis (16 alatt a 2)/(20 alatt a 4)


Másik megoldás:

Egyesével választ a tanár.

Kedvező esetek: A és D 4·3 lehetőség, hogy hanyadiknak felelnek. A többi 2 gyerek 16·15.

Vagyis (4·3·16·15)/(20·19·18·17)

(Ez is ugyanaz persze)

2018. okt. 12. 23:08