Súrlódásmentes talajon lévő kiskocsit 59 N erővel húzunk. A kiskocsi tömege 9900 g. A kiskocsin ülő gyerek 46,73 N nagyságú vízszintes irányú erővel hat a kiskocsira. Mekkora a gyerek tömege kg-ban?


2018. okt. 5. 18:33
 1/2 dq ***** válasza:

Fejben:

A 9,9 kg-s kocsin az 59-46,73=12.27 N eredő erő annyit gyorsít, mint az X kg-os gyereken a 46,73 N, tehát X=9,9 kg * 46,73/12,27 = 37.70 kg.


Normálisan:

Newton 1 a kocsira:

a*m = sum F

Newton 1 a gyerekre:

a*m = sum F


(az erők x irányú vetületeit adod össze*)

2 egyenlet, 2 ismeretlen (a közös gyorsulás és a gyerek tömege), megoldod.


* ebből is látszik, hogy a feladathoz az nem elég, hogy mekkora erővel húzzuk a kocsit, hanem kell az is, hogy annak az erőnek mekkora a vízszintes (vagy x irányú) komponense

2018. okt. 5. 20:43
 2/2 dq ***** válasza:
Más: tudja valaki, hogy mik ezek a számok? Főleg a 46,73 N
2018. okt. 5. 20:50