Hogyan kell megoldani ezt a két fizika házit (teljesítmény, hatásfok)?


1.feladat:A 10 kg tömegü testet 2 m/s2 állandó gyorsulással súrlódásmentes talajon mozgatjuk.Hogyan függy az időtől a teljesítmény?Mennyi a mozgás kezdetétő mért 10 mp-ben az átlagteljesítmény?Mennyi a mozgás kezdetétől mért 5 s múlva a pillanatnyi teljesítmény?


2.feladat:Mennyi idő alatr tud egy 1500 kg tömegű autót a 90 kW teljesítményű motor 36 km/h sebességről 90 km/h-ra gyorsítani?


A válaszokat köszönöm!!



2018. okt. 3. 16:57
 1/4 anonim ***** válasza:
84%

1F: A ható erő: F=m*a.


A végzett munka: W=F*s= m*a*s

A négyzetes uttörvény miatt s=a*t^2/2, tehát


W(t)=m*a^2*t^2/2 A teljesítmény P=W/t, ezért


P(t)=(m*a^2/2)*t. Azaz a teljesítmény az időnek lineáris függvénye.


A 0 és T idő közötti átlagteljesítmény:


P=(m*a^2/4)*T.

2018. okt. 3. 20:05
 2/4 anonim ***** válasza:
67%

2 .F


Gyorsulás: a=(v2-v1)/t


Továbbá a Newton-egyenlet: a=F/m.


A kettőt egyenlővé téve: (v2-v1)/t=F/m


rendezve: m*(v2-v1)= F*t


A motor munkája W=F*a*t^2/2


Teljesítménye : P=F*a*t/2. ebből F= 2P/(a*t), beírva a 2sorral

fentebbi egyenletbe :


m*(v2-v1) = 2P/a


Mivel a= (v2-v1)/t ezért


m*(v2-v1)^2= 2P*t


Ebből az idő:



t= m*(v2-v1)^2/(2P).


mértékegységek ellenőrzése: (kg*m^2/s^2)/W= (kg*m^2/s^2)/(Nm/s) =

(kg*m^2/s)/(kg*m^2/s^2) = s. Tehát a dimenziók stimmelnek.

2018. okt. 3. 20:13
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!!
2018. okt. 3. 20:44
 4/4 anonim válasza:
Az emlegetett "négyzetes úttörvény" úgy működne ebben a formában, ha a kezdősebesség 0 lenne, de itt meg nem az.
2024. jan. 27. 20:52