Ha egy szám osztható néggyel, akkor a szám fele páros? (a|4 -> a/2|2)


2018. okt. 1. 20:47
 1/9 anonim ***** válasza:
90%
Igen.
2018. okt. 1. 20:51
 2/9 anonim ***** válasza:
14%

Nem.

8/4=2, aminek a fele 1.

2018. okt. 1. 20:51
 3/9 anonim válasza:
92%
Igen.
2018. okt. 1. 21:32
 4/9 anonim ***** válasza:
64%

Az állítás igaz, de amit zárójelben leírtál, az egyrészt nem tükrözi az állítást, másrészt nem igaz a=1-re. Helyesen fordítva lenne; a "|" jel bal oldalán van az osztó, és jobb oldalán az a szám, aminek osztója, tehát például 2|8 jelenti azt, hogy 2 osztója a 8-nak, a 8|2 azt jelentené, hogy a 8 osztója a 2-nek, de ez nem igaz. Tehát helyesen az állítás:


Ha 4|a -> 2|(a/2)


Az állítás bizonyítása roppant egyszerű, ehhez csak az oszthatóság definícióját kell felhasználni; ha a|b, akkor létezik k egész, hogy b=a*k. Esetünkben ha 4|a, akkor létezik olyan k egész, hogy a=4*k. Ezzel tudjuk a "értékét", amit be tudunk írni a következtetésben a helyére, így azt kapjuk, hogy 2|(4k/2), vagyis 2|2k, és ez triviálisan igaz.


Tehát igaz az, hogy egy 4-gyel osztható szám fele mindig páros lesz.

2018. okt. 1. 22:39
 5/9 anonim ***** válasza:
0%
Ez bármilyen páros számra is igaz: Ha a szám osztható egy páros számmal, akkor a szám fele is páros.
2018. okt. 1. 23:14
 6/9 anonim ***** válasza:
71%
#5; ezt az állítást már a 2 sem teljesíti.
2018. okt. 2. 01:53
 7/9 anonim ***** válasza:
Igen, mivel bármely 4-gyel osztható szám felírható 2*2*X alakban (X∈ℕ). Ennélfogva ha elosztod kettővel, még mindig 2X lesz, ami biztos, hogy páros lesz.
2018. okt. 2. 09:46
 8/9 anonim ***** válasza:
22%
#6: Miért is? A #2-es válaszoló a kapott eredményt osztotta el kettővel, a feladat pedig arról szó, hogy az eredeti szám osztható kettővel. De köszönöm a lepontozást, igazán kedvesek vagytok!
2018. okt. 2. 14:57
 9/9 anonim ***** válasza:

Először is, én nem pontoztalak le. Nem szokásom a lepontozás, mindenki tévedhet, vagy értelmezheti félre/máshogyan a feladatot. Ráadásul az "Igen" választ többre értékelték, mint a teljes levezetésemet, ki tudja, hogy miért tették ezt, de különösebben nem is érdekel. Nem a felpontozásért válaszolok, hanem hogy segítsek.


Azt állítottad, hogy ha van egy számunk, ami osztható egy páros számmal, akkor a szám fele is páros. Például mivel a 16 osztható 8-cal, ezért a 16 fele páros, ami 8, és ez tényleg páros, tehát ebben az esetben igaz volt az állításod. Azonban ez nem mindig igaz, lásd például a 2 esetét; a 2 osztható 2-vel, ami páros, viszont a 2 fele 1, ami nem páros, tehát az állítás nem igaz.

A te állításod úgy lenne helyes, hogy ha egy szám osztható egy 2-nél nagyobb páros számmal, akkor annak a számnak a fele is páros. Ezzel a kijelentéssel azonban nem jutottunk előrébb a kérdés szempontjából, mivel ezt az állítást is külön be kell látni.


Azt viszont nem értem, hogy a 2-es válaszoló válaszával mit akartál mondani.

2018. okt. 3. 13:59