Kaptam ma házit ma kezdtük ezt a részét és a tanár nem magyarázta el,hogy kell valaki tudna segíteni? Előre is köszönöm

1.

Egy autó 4 m/s négyzeten

Kezdő sebesség 10 m/s

5mp gyorsít

? Végsebesség

? Utat tesz meg


2.

Kezdő sebesség 10m/s

Vég sebesség 60 km/h

68m út

? Ideig gyorsított



2018. szept. 19. 17:49
 1/1 anonim ***** válasza:

Fv. táblád van? Mert onnan ki lehet írni a képleteket.

A mai oktatási rendszer már úgysem a megértésre épül sajnos.

Érettségin is ott a fv. tábla, kimásolhatsz belőle bármit annélkül hogy érteni is kéne.


Ha érteni is akarod, akkor a középiskolás fizika ott kezdődik, hogy Szalay Béla: Fizika c. könyvéből tanulunk. Akik több elméletet igényelnek, azoknak a Holics -féle könyv javasolt.



Na mindegy, azzal a képlettel kell számolni, hogy


v=v0+a*t, remélem nem nehéz kitalálni, hogy itt v0=10m/s, a=4m/s^2, és t=4s.


Az út kiszámítása sem bonyolult:


s=(v0+v)*t/2, itt v az lesz, amit fentebb kiszámoltál.

A képletet nyílván nem kell érteni, mert a fv.-tábla tartalmazza. Igényesebb diákok azért utánanéznek, hogy ez épp egy trapéz területe, amelyet a sebesség-idő diagram határoz meg. De ez már túl bonyolult, mai világban ki is az, aki még emlékszik általánosból a trapéz területére...

Pedig nem nagy kunszt, mert középvonal x magasság. A magasság még sokaknak rémlik, de a középvonal... pedig csak egyszerű átlagszámítás, de ez is sokaknak nagy gondot jelent.


A második példában fordítva van a kérdés, mert adott a trapéz területe, és az idő a kérdés.

Remélem ránézésre is látja a kérdező, hogy a fenti trapézterület képletét átrendezve


t=2*s/(v1+v2) alakú a megoldás, így ránézésre nekem 5.1 s idő jön ki fejszámolással.

Bár fejszámolni most már nem kell tudni, mert ott a zsebszámológép, meg a telefon, stb. mindegy. Azért a mértékegységeket ne felejtsd átváltani...

2018. szept. 19. 21:57