Benipc kérdése:

Valaki segítsen nekem hogy kell megoldani a prefixumokat?

Mert ha van 1050 dl és ml-be kell váltani akkor most melyikkel szorozzam? valaki irjon mar peldakat legyen szives! Altalanos prefixumok,kW stb. Atto meg a nagyobbak nem kellenek max a piko.

#házi feladat #fizika #erteni akarom
2018. szept. 17. 05:43
 1/6 anonim ***** válasza:
2018. szept. 17. 06:52
 2/6 A kérdező kommentje:
Ezeket mondtam hogy tudom, de köszi.....
2018. szept. 17. 06:58
 3/6 anonim válasza:
A prefixumokon nincs mit megoldani.
2018. szept. 17. 07:57
 4/6 anonim ***** válasza:

Hát azért van...

Két megoldási lehetőséget mondanék, de előtte meg kell tudnod határozni, hogy a két kívánt prefixum között mennyi a váltószám. Elosztod az egyikre jellemző 10 hatványt a másikkal, jelen esetben 10(-1) / 10(-3), az eredmény 100 (ha fordítva osztasz, akkor meg egy század, vagy 10(-2)


1. Végiggondolod, hogy melyik mennyiszer több, jelen esetben ugye megkaptad a 100-as szorzót, és mivel a dl a nagyobb (ennyit már csak fel kéne ismerned), tehát 1 dl=100 ml. Innen agyilag elugrasz oda, hogy 1050 dl az nyilván 1050szer több ml.

2. Megyek enni.

2018. szept. 17. 12:09
 5/6 anonim ***** válasza:

Akkor egy harmadik megoldási módszer, Sztrogoffot kiegészítve, amit nagyon ritkán mondanak el, de szerintem ez a legegyszerűbb.

Bár kinek mi, amikor még egyetemen tanultam mérnökként, akkor volt hogy egy egész oldalakon számoltuk csak a mértékegységváltást egy speciális mérési feladathoz mert olyanok voltak az egységek (tipikusan műszerállandók) hogy mm*köbgyök(Pa*cm^5) stb.


Egy dolgot kell az egészhez tudni:


Mennyiség = Mérőszám * Mértékegység.


A feladatban tipikusan az a kérdés, hogy:


1050 dl = A*ml. És itt A a kérdés.


A prefixeknél a hatványokat kell érteni. Jelen példában a deci az 10^-1, azaz 0.1. Ezért a deci jelét leváltom 0.1-es szorzóval, ekkor:


1050*0.1 liter= A*ml. Elvégezve a baloldalon a szorzást:


105 liter=A*ml. A mili az ezredrészt jelent, 10^-3-ont, azaz 0.001-et. Az m jelet tehát elhagyjuk, és 0.001 szorzóval helyettesítjük:


105 liter=A*0.001*liter.


Mindkét oldalt elosztom liter-rel:


105=0.001*A


Ebből A=105*1000=105000=1.05*10^5.


Tehát azt kaptuk hogy:


1050 dl = 105000 ml.


Az eredmény persze nem meglepő, hiszen ha a deci tizedet jelent, a mili meg ezredet, akkor a hányados század, vagyis akinek rutinja van, az egyszerűen hozzáír két nullát, és megtudja, hogy a dl hány ml.


Remélem érthető, ez a fajta módszer minden csavaros mértékegységátváltásra jó.

2018. szept. 17. 21:26
 6/6 A kérdező kommentje:
Hihetetlen! Köszönöm szépen!!!
2018. szept. 19. 10:45