Mekkora egy háromszögben két négyzet (? )


Feladat: Egy derékszögű háromszögbe négyzetet írunk két módon:

1) az egyik csúcs a derékszög csúcsa, egy az átfogón, kettő a befogókon,

2) két csúcs az átfogón, egy-egy pedig a befogókon legyen.

Melyik négyzet területe a nagyobb?


2018. szept. 17. 14:35
 1/10 anonim ***** válasza:

Tekintve, hogy négyzetről van szó, azt csak egyféleképpen tudjuk belerajzolni a háromszögbe, különben téglalap lesz belőle.

Az első esetben a négyzet az egyik oldalán "áll", a másik esetben pedig el van forgatva x fokkal és a csúcsán áll. Ha lerajzolod magadnak, akkor szerintem meg fogod érteni, hogy miről beszélek.


Mivel ugyanaz a két négyzet, ezért ugyanakkora területet is foglalnak el, ergo a két négyzet ugyanakkora területű.

2018. szept. 17. 14:50
 2/10 anonim ***** válasza:

De tessék, lerajzoltam paintben, hogy egyértelmű legyen:

[link]


Elég bénácska négyzet lett a második, de a lényeg, hogy a csúcspontjai hol vannak.

2018. szept. 17. 14:55
 3/10 A kérdező kommentje:

Tökéletesen értem, hogy mire gondolsz, csak a következtetésed nem győz meg, miszerint

"Mivel ugyanaz a két négyzet, ezért ugyanakkora területet is foglalnak el..."

Miből gondolod, hogy egyformák a négyzetek?

Pont azt kellene bizonyítani vagy cáfolni, hogy a két négyzet ugyanaz-e?


Az egyáltalán nem "bénácska" ábrád tökéletesen alkalmas arra, hogy kiszámold a két négyzet oldalát.

Egyébként szerintem az ábrádon úgy látszik, hogy nem egyforma a két négyzet...

De az "úgy látszik" nem bizonyítás, valami szakszerűbb eljárás kellene. :-)

2018. szept. 17. 16:10
 4/10 anonim ***** válasza:

"Miből gondolod, hogy egyformák a négyzetek?"

Mint mondtam máshogy nem tudsz négyzetet rajzolni bele. Nem tudom feltűnik-e, de a két négyzetnek a pontjai ugyanannak a képzeletbeli körnek a sugarán vannak, ergo a két négyzet ugyanaz. Szerintem ezen felesleges bármit is számolni, mert teljesen evidens a dolog, de ha gondolod, akkor nekiállhatsz. A háromszög oldalai legyenek mondjuk a,b,c; a négyzet oldalai pedig legyen d. Sok sikert a több oldalas számoláshoz!

2018. szept. 17. 16:28
 5/10 anonim ***** válasza:

"Miből gondolod, hogy egyformák a négyzetek?"


Egyáltalán nem ugyanaz a két négyzet.

Mindkét esetben ki kell számolni a négyzet oldalát, két különböző szám fog kijönni.

Ezt hasonlóságokkal lehet többek között megtenni.


Kell hozzá segítség vagy innen már megy, hogy kaptál hozzá egy szép rajzot?

2018. szept. 17. 16:33
 6/10 A kérdező kommentje:

Az az igazság, hogy nekem már van egyféle megoldásom, de kíváncsi lennék, milyen más módszer lehet még.


Kedves Ifjutitan!

Ha nem tolakodó a kérés, leírnád a megoldásodat?

2018. szept. 17. 16:51
 7/10 anonim ***** válasza:

Nekem ez jött ki:


Amikor a két befogóra illeszkedik a négyzet. Akkor a jobb oldali derékszögű háromszög hasonló a nagyhoz.

A négyzet oldala legyen x.

A hasonlóság arány x/b (a kis háromszög bal oldali befogója x)

A háromszög másik befogója eszerint:

a*x/b


Az 'a' oldal felírható úgy, mint 'x' + 'a*x/b'


Ezt megoldva kijön x:


a=x + a*x/b /*b

ab = b*x + a*x


x = ab/(a+b)


Amikor az átfogón van a négyzet oldala:


A bal alsó kis háromszög hasonló az eredetihez.

A hasonlóság arány x/c (a kis háromszög átfogója x)

Az 'a' oldalon fekvő befogó hossza: a*x/c


A jobb alsó derékszögű háromszög is hasonló az eredetihez.

A hasonlóság arány x/b.


A kis háromszög 'a' oldalra fekvő átfogójának hossza: c*x/b


Tehát most az egyenlet:


a = a*x/c + c*x/b


Innen x-et kiemelve:


a = x * ( a/c + c/b)


Közös nevező a jobb oldalon:

a = x * (ab+c^2)/bc


x = abc/(ab+c^2)


Ha el nem számoltam, akkor ez a két végeredmény.

2018. szept. 17. 17:03
 8/10 A kérdező kommentje:

Kedves Ifjutitan!


Bocs, hogy ilyen későn jelentkezem, de közbejött valami.

Nem felejtkeztem el rólad, ls köszönöm, hogy időt szántál a válaszod leírására.


A levezetésnél nem számoltad el magad, korrektek az eredményeid.


Csak két megjegyzésem lenne:

Az első változatnál ki lehet abból is indulni, hogy a négyzet átlója a derékszög szögfelezőjének

√2-ed része


A második változatnál, ha más módon használod a hasonlóságot, talán rátalálsz az erre az esetre érvényes általános mintára.


Bizonyítás nélkül:

Egy háromszög valamely oldalára illeszkedő négyzet oldala egyenlő a kiválasztott oldal és a hozzá tartozó magasság harmonikus közepének a felével.

Ezzel

x1 = a*b/(a + b)

x2 = c*m/(c + m)

Az x2 képletébe behelyettesítve az m = a*b/c összefüggést, akkor az általad leírt formulát kapod.


Ha érdekelnek a részletek, szívesen megírom privátban.

2018. szept. 20. 14:38
 9/10 anonim ***** válasza:

Egy szóval nem írtam, hogy máshogy nem lehet megoldani.

A matematikában egy feladatnak általában több azonos értékű levezetése is van.

Amiket leírtam, az 9-es tudással megérthető.

2018. szept. 20. 16:30
 10/10 A kérdező kommentje:

Nem igazán értem a támadó hangnemet, hiszen a megjegyzéseim is téged igazolnak.

Egyébként csak jelezni szerettem volna, hogy ebben a feladatban több szépség van, mint elsőre látszik, olyanok, amik "9-es tudással megérthetők".

Végül: adós vagy még a feladat kérdésének megválaszolásával.

2018. szept. 20. 20:00