Hogy kell ezt a törtes absz. Értékes egyenlőtlenséget megoldani?


| x^2+2 / 3-x | <= 1


Az egyszerűbbeket értem, meg tudom oldani, csak ezeket nem, ahol a törtben hatványos kifejezés van.



2018. szept. 16. 09:55
 1/5 anonim ***** válasza:

Sajnos a kiírásod alapján nem érthető, hogy mi a feladat:

[link]

(2. feladat)

2018. szept. 16. 10:32
 2/5 anonim ***** válasza:

A számláló x^2+2 tuti pozitív, ott nem kell nézni az abszolútértéket.


Ha a nevező pozitív: 3-x>0, akkor x<3


(x^2+2) / (3-x) <=1


x^2+2 <= 3-x


x^2+x-1 <=0


megoldóképlettel, mintha egyenlő lenne kijön a 2 megoldás:

1/2(-1-gyök5)

1/2(gyök-1)

És a kettő közötti intervallumon igaz.


Ha a nevező negatív, akkor x>3


Ekkor (x^2+2)/(x-3) <=1


x^2+2<=x-3


x^2-x+5<=0


Megoldóképlet, és kijön hogy itt nincs megoldás.


Mármint, ha ez a feladat. Nem raktál semmi zárójelet, szóval nem igazán tudom, hogy mi a tört.

2018. szept. 16. 10:43
 3/5 A kérdező kommentje:

A tört maga az, hogy (x^2) +2 / 3-x , és ennek az egész kifejezésnek vesszük az abszolút értékét. Ezért jelöltem így:

| x^2 +2 / 3-x |

2018. szept. 16. 11:09
 4/5 A kérdező kommentje:

De most átnéztem, nekem ez a két egyenlőtlenség jött ki rendezés után a két esetben:


1. eset; Ha x < 3


x^2 + x-1 / 3-x <= 0 , ez akkor igaz, ha


-1,61 <= x <= 0,61 és ha x > 3 , de utóbbit kizárjuk mert az 1. esetet x<3 intervallumon értelmezzük.


2. eset:

Erre az jön ki hogy x^2 -x+5 / x-3 >= 0

Ebben az esetben a számlálónak nincs valós gyöke, mert a diszkrimináns < 0 .


Szóval szerintem is -1/2 -gyök5 <= x < -1/2 + gyök5 lesz a jó.

2018. szept. 16. 11:30
 5/5 anonim válasza:
kecske márton tudja
2018. szept. 29. 20:08