Mennyivel egyenlő sin2x/ (3+cos2x), tudva, hogy tgx=2?

Nagyon megköszönném a segítséget

2018. szept. 2. 14:31
 1/7 bongolo ***** válasza:

tg x = 2

vegyük a négyzetét:

sin²x/cos²x = 4

Legyen z = sin²x

z/(1-z)=4

z = 4-4z

z = 4/5

Vagyis sin²x = 4/5

És cos²x = 1-sin²x = 1/5


Be tudod fejezni?

2018. szept. 2. 16:21
 2/7 bongolo ***** válasza:
37%
Úgy jött az ötlet, hogy vegyük a négyzetét, mert sin²x és cos²x között van egyszerű összefüggés, de sin x és cos x között nincs. És persze a szinusz meg koszinusz meg úgy jött be a képbe, mert tg x = sinx/cosx = 2
2018. szept. 2. 16:24
 3/7 A kérdező kommentje:
Igazából nem értem:( nem sin négyzet x, hanem sin(2x) és cos(2x)
2018. szept. 3. 09:40
 4/7 anonim ***** válasza:

A kifejezés átalakítása után egyszerű behelyettesítés lesz a feladat, tekintve hogy


sinx = tgx/√(1 + tg²x)

cosx = 1/√(1 + tg²x)

és tgx = 2


A megoldás: 1/3

2018. szept. 3. 13:52
 5/7 anonim ***** válasza:

Még annyit sem kell hozzá tudni, amit a 4-es ír.


Elég annyi, hogy sin(2x)=2sin(x)cos(x) és cos(2x)=(cosx)^2-(sinx)^2.


Ezzel a tört 2sin(x)cos(x)/[3+(cosx)^2-(sinx)^2].


Most bővítünk 1/(cosx)^2-el, ekkor tudva hogy tgx=sinx/cosx, ezért


2tgx/[3/(cosx)^2+1-(tgx)^2.


3-al ki lehet emelni és tudjuk hogy 1=(sinx)^2+(cosx)^2, ezért az jön ki hogy:


2tgx/[3(tgx^2+1)+1-tgx^2]


összevonva:


tgx/(2+tgx^2), amiből valóban 1/3 lesz, ha tgx=2.


Látjuk tehát milyen egyszerű, csak végig kell vezetni.

2018. szept. 3. 16:26
 6/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindenkinek a választ:)
2018. szept. 3. 18:50
 7/7 anonim ***** válasza:
Pompás, akkor zöld kezeket nyomogatni sem felejtesz el remélem. Mert mostanság ugye csak a lepontozás megy...
2018. szept. 3. 21:57