Valaki segìt a kémiába? Nem értem a számolást.


Egy táblázatban meg van adva hogy a a HCl-ban a molekulák száma 1,8*10^24

És ez alapján ki kell számolni hogy mennyi a tömege a HCl-nak és mennyi a térfogata standard állapotban.

Előre is köszönöm a választ



2018. aug. 26. 17:33
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Amit tudunk, az a molekulák száma: N=1,8*10^24 (db). Tudjuk az Avogadro-állandót is, ami megadja, hogy 1 mól anyagban (legyen az bármi is) mennyi a részecskék száma: NA=6*10^23. A kettőből ki tudjuk számolni az anyagmennyiséget: n=N/NA n=1,8*10^24/6*10^23 n=3 mol

Tudjuk még a hidrogén-klorid moláris tömegét is (azaz 1 mol anyagnak mekkora a tömege). Ezt a periódusos rendszer segítségével könnyedén kiszámolhatjuk: M(HCl)=M(Cl)+M(H) M(HCl)=36,5 g/mol+1,00 g/mol M(HCl)=37,5 g/mol

Ezután már könnyedén kiszámolhatjuk a tömeget is: m=M*n m=37,5 g/mol*3 mol m=112,5 g


A másik kérdés a térfogat. Tudjuk, hogy a gáz standardállapotú. Azt is tudjuk, hogy standardállapotban 1 mol gáz (teljesen mindegy, hogy milyen gáz) 24,5 dm^3/mol. A következő a képlet: Vm=V/n Innen: V=n*Vm V=3 mol*24,5 dm^3/mol V=73,5 dm^3

Egyébként aránypárokkal is lehet számolni.

2018. aug. 26. 18:18
 2/2 A kérdező kommentje:
Első köszönöm így már értem!!
2018. aug. 26. 19:24