x^2=y^3+1, ahol x,y egész számok

y>=-1

Az egyenlet ekvivalens ezzel:

(x-1)(x+1)=y^3

(x-1)(x+1) átírható a(a+2) alakba.

Tehát:

a(a+2)=y^3 <=> (a+1)^2=(y+1)(y^2-y+1).

Ugyebár (y+1)^2>=(y+1)(y^2-y+1)>y^2 (y>=-1 miatt).

=> y eleme{-1;0;2}=> M={(0,-1);(1;0);(3;2)}



2018. aug. 24. 15:36
 1/7 A kérdező kommentje:
(y+1)^2>=(y+1)(y^2-y+1)>y^2 helyett (y+1)^2>=(y+1)(y^2-y+1)>=y^2
2018. aug. 24. 15:41
 2/7 anonim ***** válasza:
70%
Nem, a "tehát" után minden gondolat hülyeség benne. A "tehát"-ig igaz.
2018. aug. 24. 15:49
 3/7 dq ***** válasza:
36%

Nem sikerült megértenem, hogy mit csinálsz.


Alapvetően nem hiszem, hogy ilyen eszközökkel egy ilyen típusú diofantoszi egyenlet megoldható lenne.

2018. aug. 24. 15:49
 4/7 A kérdező kommentje:
Hozzàadtam mindkét oldalhoz egyet és átalakítottam az y^3+1-et. Azután mivel négyzetszám, nem eshet két egymást követő négyzetszám közé. Tehát egyenlő valamelyikkel. Az egyenlőtelenség y>=1 esetén áll fen, ami igaz.
2018. aug. 24. 16:03
 5/7 anonim ***** válasza:
78%
Nem igaz az egyenlőtlenséged, ami alapján erőltetnéd a dolgot. Hetek óta ezt csinálod, jó lenne lassan lekattanni róla. A munkafüzetben/szakkörön, isten tudja, hol, ahol mutatták neked, azért jött ki mindenre, mert direkt úgy csinálták a feladatot, hogy te ezt az egy gondolatot tudd rajta gyakorolni. Nem azért, mert olyan a világ, hogy minden kijön ezzel.
2018. aug. 24. 16:09
 6/7 dq ***** válasza:
0%

Na, ez legalább úgy hangzik, mint egy bizonyítás.


A y^3+1 értékről látod be, hogy két egymást követő négyzetszám közé esik (szigorúan) így nem lehet négyzetszám, azaz nem lehet x^2=y^3+1?


Melyik ez a 2 négyzetszám?

2018. aug. 24. 16:14
 7/7 bongolo ***** válasza:
46%

Az "Ugyebár" sor fölött még minden rendben van a megoldásoddal, de az "Ugyebár" melletti egyenlőtlenség nem igaz. Ott ugyanis azt mondod, hogy (y+1)² ≥ y³+1 ≥ y², de ennek az eleje ((y+1)² ≥ y³+1) nem teljesül y>2 esetén.


Pl. így lehet megoldani:

y³ = (x-1)(x+1)

A jobb oldali tényezők legnagyobb közös osztóját nevezzük g-nek. Ez osztja a tényezők különbségét is, ami (x+1)-(x-1)=2. Vagyis g=1 vagy g=2 lehet csak.


a) g=1

Vagyis x-1 és x+1-nek nincs közös osztója.

Ezért x-1=a³, x+1=b³ kell legyenek, ahol a és b relatív prímek. Köbszámok kellenek legyenek, mert köbszám a szorzatuk (y³), ők maguk viszont relatív prímek. (a és b lehet pozitív vagy negatív is.)

A különbségük:

b³-a³=(x+1)-(x-1)=2

b³=a³+2

Ennek triviális megoldása a=-1, b=1, amiből x=0, y=-1 lesz.

Könnyen belátható, hogy |a|>1 esetén nincs további megoldás.


b) g=2

Vagyis x-1 és x+1 mindkettő osztható 2-vel (x páratlan) és nincs több közös osztójuk.

Ezért x-1=2a³, x+1=4b³ kell legyenek, ahol a és b relatív prímek. Lehet még fordítva is: x-1=4b³, x+1=2a³ (a és b lehet pozitív vagy negatív is.)

A különbségük: (a fordított kiosztást zárójelben írom)

4b³-2a³=2 (vagy 4b³-2a³=-2)

2b³=a³+1 (vagy 2b³=a³-1)

Ennek triviális megoldásai a=b=1 (vagy a=b=-1) illetve a=-1, b=0 (vagy a=1, b=0), amikből x=3, y=2 (vagy x=-3, y=2) illetve x=-1, y=0 (vagy x=1, y=0) jön ki.

Más megoldás nincs, ez Legendre tételéből következik, ami szerint az x³+y³=2z³ diofantoszi egyenletnek csak x=y=z valamint x=-y, z=0 megoldásai lehetnek.


Összefoglalva: az összes megoldás {(0,-1), (-1,0), (1,0), (-3,2), (3,2)}


----

További megoldásokat találsz mondjuk itt:

[link]

(A fenti megoldás is azok közül az egyiken alapul, nem én találtam ki sajnos.)

2018. aug. 26. 23:52