ZZotyaa kérdése:

Gépészetből kaptunk nyárra házit. Kezdek rájönni hogy pályát tévesztettem és ez nem nekem való, valaki megtudná könnyíteni a dolgom 1 feladat levezetésével?


1/ Az acélsodrony kötélnek F = 90 kN terhet kell tartani.

Feladat:

Számítsa ki, hogy hány darab d = 1,6 mm átmérőjű elemi szálból kell a kötélnek állnia, ha a

kötél anyagára megengedett feszültség σmeg = 200 N/mm2!?



#GépészMérnőkKell
2018. aug. 13. 06:24
 1/5 sharkxxx ***** válasza:
100%

d = 1,6 mm (Egy elemi szál átmérője)

r = d/2 = 1,6/2 = 0,8 mm

S = Pi*r^2 = 3.14*0,8^2 = 2,010619 mm^2 (S - Egy elemi szál keresztmetszetének területe)


Sigma_meg = 200 N/mm^2 (a kötél anyagára megengedett feszültség)

Sigma_meg = F/S

F = Sigma_meg*S

F = 200*2,010619

F = 402,12 N (Egy elemi szál ereje)


90 kN / 402,12 N = 90000/402,12 = 223,8 = 224


224 darab 1,6 mm átmérőjű elemi szálból kell a kötélnek állnia.

2018. aug. 13. 09:04
 2/5 anonim ***** válasza:
55%
1-nek: a gépiparban nem szokás az átmérőt átváltani sugárba. Egyébként a számítás jó, bár lehet tömörebben is számolni.
2018. aug. 13. 09:33
 3/5 anonim ***** válasza:
100%
Ez csak előítélet, vetkőzd le, és gondolkozz. Ez a példa nem nehezebb annál, mint hogy a sajt ára 2100 Ft/kg, 1 nap 12 dkg-t fogyasztok, egy hónap alatt mennyit költök sajtra? Azt meg, gondolom, balkézzel is ki tudnád számolni.
2018. aug. 13. 10:52
 4/5 A kérdező kommentje:

#1 Nagyon szépen köszönöm a segítséget :)

#2 azért a 2 példa között van 1 pici különbség, ha más nem már csak az is, hogy kajáról van szó, azért kajáról mindig jobb gondolkodni :D

2018. aug. 13. 14:47
 5/5 A kérdező kommentje:
#3*
2018. aug. 13. 14:47