Sürgős! Valaki eltudná magyarázni? Határozzuk meg az y=x^2/4 parabolának azokat a pontjait, amelyek a P1 (-1;5) és P2 (5;-1) ponttól egyenlő távolságra vannak.

Ezt az egész témakört nem értem. Valaki a feladatot letudná vezetni?

2018. júl. 31. 09:37
 1/10 anonim ***** válasza:

Felírod a P1 és P2 pontok, mint átmérő fölé írt kör egyenletét, majd a parabolaegyenlettel egymás alá írod és megoldod egyenletrendszerként.

Ha elakadtál szólj!

2018. júl. 31. 10:11
 2/10 A kérdező kommentje:

óóó én felezőmerőleges egyenlettel csináltam, és úgy is érdekes megoldások jöttek ki. De a tiéd logikusabbnak tűnik, köszike. :D Lenne még egy kérdésem:


Egy szabályos háromszög egyik pontja az origóban van, másik két pontja az y=x^2/4 parabolára illeszkedik. Adjuk meg a két pont koordinátáit.


Itt is a kör egyenletének felhasználásával tudom megoldani a feladatot, ugye?

2018. júl. 31. 10:23
 3/10 anonim ***** válasza:
100%

"P1 (-1;5) és P2 (5;-1) ponttól egyenlő távolságra vannak."


Felezőmerőlegessel kell csinálni!

2018. júl. 31. 10:24
 4/10 A kérdező kommentje:
Óóó akkor jól csináltam :D
2018. júl. 31. 10:34
 5/10 anonim ***** válasza:

Első vagyok.

Igazatok van felezőmerőlegessel kell csinálni. Úgy jéz ki este sok volt a sör. :)

Bocsi hogy tévútra vittelek.

2018. júl. 31. 10:42
 6/10 anonim ***** válasza:

"úgy is érdekes megoldások jöttek ki."


Milyen érdekes megoldás?


F felezőpont (2;2)

a p1p2 vektor: (6;-6) Ez a felezőmerőleges egy normál vektora. Egyszerűsíthetjük és számolhatunk (1,-1)-el.

A felezőmerőleges egyenlete:

1*x+(-1)*y=1*2+(-1)*2

x-y=0

y=x egyenes, vagyis a mindkét tengellyel 45 fokos szöget bezáró egyenes.


y=x

y=x^2/4


egyenletrendszert akarjuk megoldani:


x^2/4 = x

x^2 = 4x


Ránézésre látszik, hogy x=0 és x=4 a megoldások.


De ha "levezetéssel" szeretnéd.

x^2-4x=0

x*(x-4)=0


A szorzat akkor 0, ha valamelyik tényezője 0.

2018. júl. 31. 10:43
 7/10 A kérdező kommentje:
nekem is ez jött ki. :)
2018. júl. 31. 10:47
 8/10 A kérdező kommentje:

Inkább a második válaszomban megfogalmazott kérdésre szeretnék választ kérni.


Biztos vagyok benne, hogy itt a kör egyenletéből kéne kiindulni. Viszont nem tudom, hogy hogyan határozzam meg a kör egyenletét ennyi információból.

2018. júl. 31. 10:49
 9/10 anonim ***** válasza:

"Egy szabályos háromszög egyik pontja az origóban van, másik két pontja az y=x^2/4 parabolára illeszkedik. Adjuk meg a két pont koordinátáit.



Itt is a kör egyenletének felhasználásával tudom megoldani a feladatot, ugye?"


Itt ki kell használni, hogy a parabola szimmetrikus az y tengelyre.

Azaz a háromszög 3 pontja ez lesz:


(-x,x^2/4), (0,0), (x,x^2/4)


Ha szerkeszteni kéne, akkor az origóból induló y tengellyel 30 fokos szöget bezáró egyenes és a parabola metszéspontját keresed.


Ha számolással akarjuk megcsinálni, akkor fel lehet írni, hogy 'a' oldal = 'b' oldal, talán így a legegyszerűbb:


A két parabolán lévő pont távolsága: 2x

Az origó és a parabolán lévő pont távolsága:


gyök(x^2 + (x^2/4)^2)


Azaz az egyenlet:

gyök(x^2 + (x^2/4)^2) = 2x


Négyzetre emelve:

x^2 + (x^2/4)^2 = 4x^2

x^4/16 = 3x^2

x^4 = 48x^2

x nem 0 megoldásokat keresünk, így leoszthatunk x^2-el

x^2=48

x = gyök(48) = 4*gyök(3)


Tehát a szabályos háromszög csúcsai:


(-4gyök(3), 12), (0,0), (4gyök(3), 12)


Ellenőrizhető, hogy a háromszög mindhárom oldala 8*gyök(3)

2018. júl. 31. 11:07
 10/10 A kérdező kommentje:
Minden világos. :) Sajnos számolással kéri a tanár. :/ Köszi szépen a levezetést, értem már.
2018. júl. 31. 11:08