A Kútban a viz szintje 17m-e van a talajszint alatt. Rá légköri nyomás hat. A kútba belelóg egy cső ahonnan előzőleg kiszívjuk a levegőt (vákum keletkezik). A légnyomás milyen magasra nyomja fel a vizet a csőben?

2018. júl. 29. 21:16
 1/2 sharkxxx ***** válasza:

p_légkör = 101325 Pa (Légnyomás.)

Ro_viz = 1000 kg/m^3 (A víz sűrűsége.)

g = 9,80665 m/s^2 (Nehézségi gyorsulás.)

h = ? m (A vízolszlop magassága.)

-----------

(A legmagasabb vízoszlop az lesz, aminek a nyomása megegyezik a légnyomással.)

p_légkör = p_viz

p_viz = F/S (S - A vízoszlop keresztmetszetének területe.)

F = m*g (F - A vízoszlop ereje.)

m = Ro_viz*V (V - A vízoszlop térfogata.)

V = h*S

(Az előző képleteket összevonva a következő képlet kapjuk:)

p_légkör = Ro_viz*h*g

h = p_légkör/(Ro_viz*g)

h = 101325/(1000*9,80665)

h = 10,33 m

A légnyomás 10,33 m magasra nyomja fel a vizet a csőben.

2018. júl. 30. 12:07
 2/2 A kérdező kommentje:
Szuper, köszönöm
2018. júl. 30. 12:13