Egy 20kg-os,6m hosszú rudat a két végén alátámasztunk. A rúdon az egyik végétől 2m-re egy 70kg-os ember áll. Mekkorák az alátámasztásnál ható erők?

2018. júl. 26. 19:54
 1/2 uno20001 ***** válasza:

Tegyük fel, hogy a bal oldali alátámasztástól van 2 méterre az ember.


Legyen x a bal oldali alátámasztásra ható erő, y a jobb oldalira ható. Vegyük a rúd tömegét egy, a rúd közepén lévő, tömegpontnak.


Ha a bal oldali alátámasztás és a rúd érintkezési pontját választjuk forgástengelynek, akkor felírható a következő egyenlet az embernél és a jobb oldali alátámasztásnál ható forgatónyomatékokra:


embernél: 2m * 700N

rúd tömeg-középpontjában: 3m * 200N

jobb oldalon: 6m * x

bal oldalon: 0m * y = 0


-> 2 * 700 + 3 * 200 = 6 * x

-> x = 1000/3 ~ 333.3 Newton



Ha jobb oldalon választjuk a forgástengelyt, akkor a következő ismert:

embernél: 4m * 700N

rúd tömeg-középpontjában: 3m * 200N

jobb oldalon: 0m * x = 0

bal oldalon: 6m * y


-> 4 * 700N + 3 * 200 = 6 * y

-> y = 1700/3 ~ 566.6 Newton

2018. júl. 26. 22:44
 2/2 anonim ***** válasza:

Az 1-es megoldása elvi hibás!


A rúd tömegét nem lehet koncentrált terhelésként venni, mert az önsúly a tartó mentén egyenletesen oszlik el!


A tartó bal oldalánál a reakciót jelölje A, a jobb oldalon B. Az ember a jobb oldaltól legyen 2m-re.


Az egyszerűség kedvéért a g-vel való szorzásokat kihagyjuk, így A és B mértékegysége kg lesz!


Írjuk fel az erőegyensúlyt (g-re fajlagosítva):


szum F=0: 0=A-Q1-Q2-F+B, ahol Q1=(40/3)kg és Q2=(20/3)kg.


Most a g-re fajlagosított nyomatéki egyensúly a tartó bal szélére:


szum M=0: 0=Q1*L/3+4P+Q2*1, ahol P=70kg.


Két egyenlet, 2 ismeretlen! Rendezve:


(1) : 0=A-90+B

(2) : 0=100/3+280-6B

-----------------

(2)-ből B=52kg

(1)-ből A=38kg.


Az ébredő reakciók tehát:


FA=g*A=520N


FB=g*B=380N.



Látjuk hogy az eredmény nem azonos #1 eredményével, ami nem meglepő, mert az elvi hibás volt...

2018. júl. 27. 09:08