2 kocogó ember kocogni indul. Az egyik percenként 360 métert fut,20 másodperccel később indul el, mint a másik ember, viszont 2 perccel előbb ér célba, mint a másik ember. A másik ember sebessége: 4 m/s. Milyen hosszú a pálya, amin kocognak?

Köszönöm ha segítetek! 14/L

2015. febr. 23. 15:43
 1/1 TamásTóth ***** válasza:

Szia,


Ugye v=s/t velirod ezt mindkét emberre:


Első ember: 6 m/s (mivel 360 métert tesz meg 1 perc alatt =60s)


Második ember: 4 m/s


Tegyük fel, hogy az idő amíg lefutotta az első a távot az t

Ekkor az idő amíg lefutotta a második a távot az t+140 (azért mert ugye elöbb indult 20 másodperccel és 120 másodperccel késöbb ért be)


Ekkor mivel ugyanazt a távot futották az eredeti v=s/t egyenletet átalakítva kapjuk hogy s = v*t tehát:


6*t = 4*(t+140)


Ezt levezetve megkapod, hogy t = 280 tehát az első futó 280 másodperc alatt tette meg a távot.


és ezt visszahelyetessítve megkapod hogy hány métert futottak:

6*280=1680


Tehát 1680 méter hosszú a pálya

2015. febr. 23. 16:03