Tükrözzük az y=x^2 parabolát az (1;1) pontra. Mi az egyenlete?
Jó az, amit a 2-es rajzolt. Centrikus tükrözésről van szó.
Ez alapjában véve visszavezethető tengelyes tükrözésre is, ahol a tükröző tengely jelen példában épp a parabola érintője az (1,1) pontban. Az érintő meredeksége egyébként 2.
Tükrözni lehet pontra (középpontos vagy centrális tükrözés), egyenesre (tengelyes tükrözés) és síkra is (ha 3D-ben vagyunk).
Síkban a középpontos és a tengelyes tükrözés nem tud ekvivalens lenni, tehát általában nem igaz, hogy egy adott pontra tükrözés megfelel egy bizonyos egyenesre való tükrözésnek. (Speciális esetben lehet: pl egy egyenest középpontosan tükrözve az egyenes egy pontjára vagy azon a ponton átmenő merőleges egyenesre ugyanazt kapjuk.) Ennél a példánál az érintőre tengelyesen tükrözött parabola nem lesz ugyanaz, mint a középpontosan tükrözött parabola.
"Ennél a példánál az érintőre tengelyesen tükrözött parabola nem lesz ugyanaz, mint a középpontosan tükrözött parabola."
Ez akár igaz is lehet, nem írtam fel az egyenleteket, csak geometriailag gondolkodtam.
Állításod alá is tudnád támasztani a konkrét feladat kapcsán?
#6
Ez tényleg igaz, mindig tanul valamit az ember. Átgondolva, az érintőre tengelyesen tükrözött parabola valójában el is forgatódik.
A feladat kiterjesztése lehetne, az adott tükrözési ponton átmenő egyenes meredekségének meghatározása, amely tengelyesen tükrőző egyenes.
Bár előbb be kéne látni, hogy létezik -e ilyen, ill. milyen speciális esetekben.
Ha már unatkozok megadom:
f'(x^2) = 2x, és (1;1) pont miatt az ottani meredekség: m = 2
y = mx + b -> (1;1) pont biztos rajta van, így: 1 = 2*1 + b, ebből a b = -1.
Így az (1;1) ponton átmenő érintőegyenes egyenlete: y = 2x - 1
És látható hogy tengelyesen nem szimmetrikus a két parabola ezen egyenesre: [link]
8-as: Szép megoldás, tetszik.
Ebből az is látszik, hogy nem létezik tükrözőegyenes a jelen példánál, amelyre való tükrözés ekvivalens lenne a középpontos (centrikus) tükrözés eredményével.
Az persze nyitott kérdés lehet továbbra is, mely speciális esetekben, azaz mely f: x->f(x) függvény képére teljesül, hogy létezik tükrözőegyenes, amely a centrikus tükrözéssel ekvivalens.
Mellesleg ami még látható: Létezik tetszőleges g: x->g(x) függvény képére vonatkozóan valamely Q(xt,yt) pont, amely körül 180°-os elforgatás útján a kívánt görbe előáll.
(Ez persze nem véletlen, definícióból adódik).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!