Az állatkertben 0,1 valséggel látjuk a zsiráfetetést. Véletlenszerű időpontokban addig megyünk míg nem látjuk az etetést. Mennyi a valsége h legfeljebb 3x kell meglátugatnunk az állatkertet?


Tegyük fel, hogy minden nap 0,1 valséggel esik az eső. A következő héten hétfőtől péntekig mindig elmegyünk futni ha nem esik az eső. Mennyi a valsége, h pontosan 3x indulunk el futni.


Egy barátunkkal minden hétfőn 0,7 valséggel találkozunk. Mennyi a valsége, hogy 13 hétfői napot tekintve éppen 12x futunk össze?


Előre is köszönöm!


2018. jún. 25. 18:08
 1/1 anonim ***** válasza:

1) Ha elsőre meglátjuk, annak a valószínűsége 0,1.

Ha másodikra látjuk meg, akkor 0,9 valószínűséggel nem látjuk, így 0,9*0,1=0,09 az esélye annak, hogy másodjára látjuk.

Hasonló gondolatmenet szerint harmadjára 0,9*0,9*0,1=0,081 valószínűséggel fog bekövetkezni.

A három összege lesz a keresett valószínűség.


2) Vegyünk egy konkrét példát, mondjuk hétfőn és kedden esik az eső, szerdától péntekig meg nem, ennek a valószínűsége 0,1*0,1*0,9*0,9*0,9=0,00729. Az előző feladattól eltérően itt váltogathatják egymást az esős és nem esős napok (az előbb addig jártunk állatkertbe, amíg nem volt zsiráfetetés, utána nem), ezért azt is meg kell nézni, hogy hányféleképpen eshet az eső, ez pont (5 alatt a 2), tehát a keresett valószínűség: (5 alatt a 2)*0,00729. Persze be lehet (5 alatt a 3)-mal, vagyis a nem esős napok sorrendjével is szorozni, ez pont ugyanannyi, mint (5 alatt a 2).


3) Ezt próbáld meg a 2)-es szisztémája alapján megoldani.

2018. jún. 25. 18:33