3kg tömegű 0.1Mpa nyomású 20fok hőmérsékletú levegőt összenyomjuk 0.64Mpa-ra. Mennyi a térfogat és a hőmérsékletváltozás: adiabatikus, izotermikus folyamatnál? ró levegő=1,29kg=m^3 kappa:1.4

adiabatikus:V2^k=P1/P2*V1^k =15,461m3 jön ki. Ez nem lehet. Mit csinálok rosszul?
2018. jún. 14. 20:43
1 2
 11/13 A kérdező kommentje:
A sürüseg 20 fokon adott
2018. jún. 18. 12:22
 12/13 anonim ***** válasza:

> „Térfogat=tömeg x sürüseg”

Inkább 'tömeg/sűrűség', bár ha ezt elrontod, akkor miért jön ki jól az izotermikus eset?


Amúgy a másik problémám, hogy nincs egy épkézláb számolásod:

> „(0.1Mpa/0.64Mpa)1/K*3.87m3=1.033m3”

Ez nálam, ha megpróbálom jól érteni, és kiteszem a zárójelet, amit korábban említettem (meg a megapascallal egyszerűsítek a törtben):

(0.1/0.64)^(1/1.4)*3.87m3 = 1.028 m^3

jön ki, nem pedig 1.033 m^3.

Írtál ilyet is privátban:

> „V1*(P1/P2)^1/K=2.32m3*(0.4/0.64)^1/1.4=0.837m3”

Ez nálam így 1.036 m^3, vagy az ominózus zárójellel 1.658 m^3, ami (bár közel van) még csak nem is a duplája a te eredményednek (hogy a 0.4-et meg a 2.32-őt honnan szedted, azt inkább nem kérdezem). 0.1-et írva a 0.4 helyére amúgy 0.259 m^3 illetve 0.616 m^3 jön ki.

Ezeket úgy is megpróbálhatod számolni, hogy bemásolod őket a Wolframalphába vagy rájuk keresel így ahogy vannak Google-lel (arra figyelj, hogy a kitevőt zárójelbe kell tenni).


Szóval alapjában véve olyan lehetőségek vannak, hogy

1. a számológéped elromlott, és randomszámokat generál folyamatosan (ami nem túl valószínű, de kipróbálhattál volna online számológépeket);

2. egyáltalán nem értesz a számológéphez, de olyan szinten nem, hogy random pötyögsz rajta hülyeségeket (ha így van, te vagy a rekorder);

3. trollkodsz.

Ha azt írod a számológépbe, hogy 4 + 3, akkor olyanokat dob ki, hogy 8.11? Vagy mi a franc? Ez tényleg nonszensz.


> „Miért kell a kappát 1-gyel osztani?”

Mármint a reciprokát venni… Ugye írod ezt az egyenletet, amire én is azt mondtam, hogy jó: V2^k=P1/P2*V1^k.

A V2-t ebből úgy kapod, ha k-adik gyököt vonsz, az éppen az (1/k)-adikra hatványozást jelent:

(V2^k)^(1/k) = (P1/P2*V1^k)^(1/k) = (P1/P2)^(1/k)*(V1^k)^(1/k),

V2 = V1*(P1/P2)^(1/k).


(((> „A sürüseg 20 fokon adott”

Az szuper, ebből (1 atm légköri nyomást feltételezve) a feladatban szereplő „levegő” szén-dioxid-tartalma 14% körülire adódik, ami a halálos koncentráció 3-4-szerese. Legalábbis általában a szén-dioxid tud annyira feldúsulni egy légtérben, hogy ennyivel megemelje az átlagos moláris tömeget.)))

2018. jún. 18. 22:26
 13/13 A kérdező kommentje:
Köszönöm válaszodat időközben megvan a jó eredmény. Apropó levegő sürüseg. 20 fokon ha jól emlékszem 1,02 g/cm3 jött ki. A térfogatot sem számoltam jól. Ilyen hibát! Ez csak elnézés...
2018. jún. 19. 10:05
1 2