Fizaka feladatokban kérnék segitséget!?


1. Határozzuk meg az 1nm hosszúságú láncmolekulába zárt elektron első 3 elektronszintjét!?


2. Mekkora lenne a Föld térfogata, ha-változatlan tömeg mellett- a sűrűsége megegyezne az atommaok sűrűségével? Mekkora élhosszúságú kockába férne bele a Föld anyaga ekkor?

Pmag=10^17kg/m^3 Mfold=6*10^24kg


3.Mekkora lehet annak a mamut leletnek a radioaktiv C^14 szénizotóp koncentrációja a mai koncentrációhoz képest a negyedére csökkent?

5730 év a felezési ideje.


4. Naprendszerünk távolsága a Tejútrendszer közepétől 26ezer fényév, a keringési ideje 230millió év. Mekkora sebességgel keringünk a Tejútrendszerben?


Köszönöm ha segitetek!



2018. jún. 8. 11:41
 1/3 anonim ***** válasza:

1 VÁLASZ:


Az első elektronszint az atom mag körüli szint, amely 1 nm hosszúságú láncmolekula esetén az atommag + 0,1 nm távolság. Ehhez azonban tudni kell az atommag méretét.


Egy láncmolekula atommag mérete 0,2 nm + 0,1 nm lesz az első elektronszint, tehát ez 0,3nm. A második elektronszint 0,3nm + 0,1nm távolság, azaz 0,4nm. A harmadik elektronszint pedig 0,4nm + 0,1nm azaz 0,5nm.

2018. jún. 8. 12:32
 2/3 Wadmalac ***** válasza:

2. válasz:

Egszerű matek. Ott a sűrűség, 10^17 kg/m3. Ott a tömeg, 6*10^24 kg.


ρ=m/V

V=m/ρ


V=6*10^24 kg / 10^17 kg/m3 = 6*10^7 m3

A keresett kocka élhossz ennek a köbgyöke méterben, azaz 391,487 m


Azért tegyük hozzá, ha így lenne, akkor ez az anyag nem kocka, hanem gömb alakba állna és föld helyett neutroncsillagnak hívnánk.

2018. jún. 8. 14:51
 3/3 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen a gyors segitséget!


Nekem az volt az egyik hibám, hogy gömb térfogatot akartam számolni, mivel azt logikusabbnak tartottam csak nem ez volt a feladat.


Tényleg köszönöm!

2018. jún. 9. 10:20